• Vesna

• Dovoľte mi, aby som Vás na mojich osobných podstránkach nášho školského webu informovala o "Zrodení Vesny".

V školskom roku 2016/2017 som spolu s pani učiteľkou Mgr. Kotríkovou rozmýšľali, ako upraviť neutešený stav odbornej učebne výtvarnej výchovy na prízemí bloku F. Trieda síce mala svoju interaktívnu tabuľu, ale rozbité lavice, obklad okolo gumy, či celkový dojem "skladu", nepomáhal k pocitu moderného vyučovania.

Rozhodli sme sa zapojiť do súťaže "Maľujeme s Primalexom", kde sa práca našej žiačky Pavlíny Bajzovej "Pytačky" umiestnila v prvej päťdesiatke zo 4000 prihlásených prác. Získali sme tak poukaz v hodnote 100 Eur, ktoré sme mohli použiť na nákup potrieb v Dome farieb Žilina, pre obnovu našich priestorov. Vďaka profesionálnemu prístupu zo strany predajcu, sme získali nielen potreby na maľovanie, ale i mnoho užitočných rád, ako správne farby aplikovať a kombinovať s rôznymi povrchmi. Touto cestou sa im chceme veľmi pekne poďakovať.

Rozhodnúť sa pre správne farby a ich použitie v priestore bolo nad naše pedagogické sily. Požiadali sme preto Ing. arch. Maroša Miku, aby sa na triedu prišiel pozrieť, pomeral ju a vytvoril nám profesionálnu vizualizáciu, ktorej hlavným motívom malo byť triedu rozjasniť a dodať jej tvorivého ducha. Vďaka práci pána architekta sme získali podstatne reálnejšiu predstavu ako pokračovať ďalej.  Rozhodli sme sa teda podľa jeho návrhu pre žlto-čierno-šedú kombináciu. Veľmi pekne ďakujeme za jeho čas, ochotu ako i originálne nápady.

Farby i nápady už boli, ostalo len zorganizovať tím kreatívnych ľudí, ktorí budú ochotní prísť cez prázdniny, dovolenku a pomôcť s nápadom REFRESHU triedy. Týždeň dovolenky som obetovala ja a pani učiteľka Kotríková a svoje prázdniny odložili bokom žiaci:

• Lukáš Filo
        • Nika Jánošíková
        • Kika Buchelová
        • Paťa Piovarčiová
        • Milan Petrík
        • Paťo Kasák
        • Jakub Grečmal

Všetkým spomenutým žiakom patrí ešte väčšie ĎAKUJEM ako Domu farieb :D, pretože napriek tomu, že nie sú ešte "profesionáli", preukázali, že už sú "veľkí" ľudia, ktorí vedia ako priložiť ruku k dielu.

S nápadom obnovy učebne sme oslovili i nášho bývalého žiaka Mareka Košúta, absolventa výtvarných umení na SSUŠ v Žiline a súčasného študenta nábytkového dizajnu vo Zvolene, ktorý nám pomohol s náčrtom nástennej maľby a prvotným rozložením jednotlivých prvkov v celkovom obraze.

Všetci sme sa stretli počas hádam najhorúcejšieho prvého augustového týždňa. Začali sme šmirgľovaním lavíc a ich natieraním, nielen drevených, ale i kovových častí. Pokračovali sme náterom tmavohnedého obkladu okolo celého obvodu triedy, ktorý sme zjednotili s farebnou kombináciou triedy šedou farbou. Pán údržbár nám dokonca bol ochotný odrezať z prebytkového obkladu takú veľkosť obkladačky, ktorá zakamuflovala dieru po starej drevenej tabuli na čelnej stene a so šedým náterom splynula s ostatným obkladom. A že sme boli dobrí a usilovní, opravil nám i kohútiky pri umývadlách a obnovil teplú tečúcu vodu. Bielou farbou sme zamaľovali oranžové zárubne, aby lepšie zapadli do novej farebnej kombinácie priestoru.

Žlté plochy triedy sme vymerali vďaka laserovému zameriavaču z projektu "ZŠ Odborne", ktorému sme takto našli nečakané využitie - ďakujeme teda i ministerstvu školstva :D.

Samozrejme najväčšia práca bola s nástennou maľbou na zadnej strane triedy. Týždeň práce nestačil ani náhodu a pani učiteľka Mgr. Kotríková domaľovávala ešte i posledný augustový týždeň. Maľba predstavuje koláž kľúčových slov, s ktorými sa žiaci stretnú počas vyučovania literatúry na druhom stupni. Je tak určitou formou mnemotechnickej pomôcky na lepšiu fixáciu učiva.

Poďakovať sa chcem i pani upratovačke Novosadovej, ktorá trpezlivo po nás doupratovala všetky farebné machule, zošmirgľované plochy, zvyšky maliarskych pások... ktoré sme prehliadli a za sebou poriadne neupratali. Fakt sme sa snažili, ale určite to z našej strany nebolo dokonalé.

S výsledkom sme spokojné nielen my pani učiteľky, ale i naši žiaci. Učebňa sa stala veľmi obľúbeným miestom, v ktorom konečne cítiť inú atmosféru. A to atmosféru tvorivosti, vzdušnosti, kooperácie... proste modernej školy. Stručne o priebehu činnosti vo fotoalbume tu na školských stránkach. Porovnávací album PRED A PO, si môžete pozrieť na facebooku, kde môžete prípadne zanechať i svoj komentár.

Úprimne verím, že takýchto učební bude na druhom stupni pribúdať. Ešte raz ďakujem všetkým zúčastneným. Boli ste a STE UŽASNÍ - MOJI DRAHÍ :D

Mgr. Katarína Čapeková