• Testovanie pohybových predpokladov

Dňa 19. a 20.októbra 2022 žiaci prvého a tretieho ročníka absolvovali Testovanie pohybových predpokladov. Vyskúšali si rôzne disciplíny a zmerali sily so spolužiakmi. Testovanie prebehlo na výbornú a tešíme sa z ich výsledkov.

• Relaxačno-terapeutická miestnosť Oáza

Vďaka projektu, ktorý podporil Nadačný fond MobisNadácii Pontis, sme vytvorili i relaxačno – terapeutickú miestnosť. Túto sme nazvali Oáza a budeme ju využívať na individuálne stretnutia so žiakmi. Miestnosť je útulne zariadená tak, aby sa v nej žiaci cítili príjemne.

Špeciálny pedagóg tu môže pri práci so žiakmi využívať pomôcky potrebné na systematickú stimuláciu, multisenzorické pomôcky, terapeutické karty, relaxačné prvky (relaxačná hudba, osvetlenie, aromaterapia...). Oázu budeme využívať aj počas prestávok na relaxáciu a uvoľnenie hlavne pre žiakov s poruchou autistického spektra, psychickými poruchami a poškodením CNS. V poobedných hodinách môžu Oázu využívať aj pedagogickí zamestnanci, asistenti učiteľa a odborní zamestnanci na relaxáciu v rámci starostlivosti o duševné zdravie a ako prevenciu proti syndrómu vyhorenia.

• Snoezelen miestnosť

V našej škole sa nám podarilo svojpomocne vybudovať a uviesť do života novú multisenzorickú miestnosť Snoezelen. Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov. Miestnosť je vybavená aromadifúzerom, projektorom hviezdneho neba, farebnými optickými vláknami, závesnou hojdačkou, snovým ostrovom, mäkkým bielym kobercom, zatemňovacím závesom, multisenzorickými pomôckami, s využitím relaxačnej a meditačnej hudby.

Snoezelen miestnosť je určená najmä pre žiakov s vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra, poruchami správania a učenia, s psychickými poruchami a traumatickým poranením mozgu. So žiakmi v tejto miestnosti budú pracovať vyškolení špeciálni pedagógovia a asistenti učiteľa. V poobedných hodinách pod ich vedením môžu Snoezelen miestnosť využívať aj pedagogickí zamestnanci, asistenti učiteľa a odborní zamestnanci na relaxáciu v rámci starostlivosti o duševné zdravie a ako prevenciu proti syndrómu vyhorenia.

• So zvieratkom v škole

Počas dňa „So zvieratkom v škole“ bolo s nami v triedach prítomných:

10 škrečkov, 6 morčiat, 2 zajace, 4 korytnačky, 3 rybičky, 2 ježkovia, 5 slimákov, 1 potkan, 1 agama, 2 axolotlovia...

Spolu: 36 zvierat

Pre Žilinský útulok sme vyzbierali: 21 kg granúl, 16,5 kg psích konzerv, 1 kg salámy pre psov, 5,5 kg pochúťok ( kapsičky, kostičky, pásiky na žuvanie či čistenie zubov, maškrty, pochúťky, vitamínové doplnky...), 2,5 kg piškót, 2 obojky, 400 g cestovín a 6 hračiek.

Všetkým Vám, žiaci, ktorí ste do zbierky prispeli, ako i Vašim rodičom, patrí veľké psie poďakovanie. HAF! 😊

• Dopravné ihrisko

My, žiaci z 1.stupňa zo Základnej školy Námestie mladosti sme navštívili dopravné ihrisko na Vlčincoch.

Veľmi sme sa tam tešili a boli plní očakávaní. Stretli sme sa s naozajstnými policajtmi. Pripravili pre nás zaujímavý program, ktorý bol rozdelený do 2 častí. V 1. časti sme sa venovali dopravným značkám. Hovorili sme si pravidlá, ktoré sa  na dopravnom ihrisku musia dodržiavať, aby sme boli v bezpečí a neublížili si. V 2. časti nám nasadili ochranné pomôcky. Veď prilba samozrejme nemôže chýbať! Potom sme už nasadli na bicykle a kolobežky a užili sme si parádnu jazdu podľa dopravných predpisov, ktoré sme sa na úvod naučili.

Potom sme sa plní zážitkov vrátili do školy. Bola to veľmi pekná akcia.

Natália Cyprichová, žiačka 4.B