• Noc s Andersenom

Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy.

Na Slovensku sa konal v tomto roku už 17. ročník a  v piatok 4. apríla 2022 si toto podujatie mohli po prvýkrát užiť aj deti z 1. stupňa našej školy. Vďaka tvorivo pripravenému programu sa mohli deti preniesť do sveta rozprávok. Vyskúšať si napr. triedenie šošovice a hrášku ako Popolušky, skladať rozprávkové puzzle, vypočuť si rozprávku Cisárové nové šaty, ktorá oslavuje už 185 rokov, stretnúť sa na dosah ruky s bábkami, ktorým ľudia dávajú svojím hlasom a pohybom život alebo vytvoriť svoj vlastný príbeh a mnoho ďalšieho.

V rámci programu sme chceli urobiť rekord a nájsť najstaršiu knihu. Na naše veľké prekvapenie deti priniesli množstvo unikátnych kníh a najstaršia kniha bola až z roku 1787, ktorú priniesla Zoe Golisová z 2.B. Po vychutnaní si pizze a absolvovaní programu, si deti pripravili svoje peliešky a čakala ich rozprávka na dobrú noc, ktorá deti síce neuspala ale určite to bola noc plná zázrakov.

Veľké poďakovanie patrí všetkým pani učiteľkám, pani vychovávateľkám, pani asistentkám a pani zástupkyni za úžasný večer pre deti.

Mgr. Daniela Ozimý
            koordinátor Noci s Andersenom na našej škole

• Zápis do prvej triedy

Vážení rodičia, milé deti,

zápis do 1. ročníka na našu školu sa uskutoční v termíne 6. - 8. apríla 2022 (streda až piatok) od 14,00 - 18,00 hod. Je potrebné, aby sa na zápise okrem dieťaťa zúčastnili obidvaja rodičia. V prípade, že nie je možné, aby prišli obidvaja rodičia, je potrebné vyplniť podľa situácie jedno z nasledovných vyhlásení:

Na zápis je potrebné priniesť: rodný list dieťaťa, občiansky preukaz zákonného zástupcu a 15 € na zakúpenie pracovných zošitov.

Ponúkame možnosť zapísať dieťa do 1. ročníka:

Prihlášky je možné vypísať:

Ďalšie podrobnejšie informácie o našej ponuke školy pre prvákov TU. V prípade potreby kontaktujte našu pani zástupkyňu prvého stupňa pani Mgr. Pistovčákovú na monika.pistovcakova@zshajik.sk

• Peter Karpinský s našimi tretiakmi

V tomto týždni mali naši tretiaci veľkú česť osobne sa stretnúť so spisovateľom pánom Petrom Karpinským. Deti sa na stretnutie pripravili a prečítali si niektoré z jeho knižiek. Na besede sa deti vtipným rozprávaním dozvedeli veľa o tvorbe a práci spisovateľa,

o spolupráci s ilustrátormi, o tom ako vzniká kniha, ale aj o tom ako prichádzajú nápady pre spisovateľov napr. vo vlaku pri cestovaní 🙂. Stretnutie bolo plné smiechu a zaujímavých a zvedavých otázok od detí. Za vedenie a organizáciu besedy ďakujeme Krajskej knižnici v Žiline a skúsenému a deťmi obľúbenému knihovníkovi Goranovi Lenčovi. Tešíme sa opäť.

• Tvorivé dielne u Námorníkov

Blížia sa sviatky jari a tak si deti z 3.B vyrobili netradičných veselých velkonočných zajkov z ponožky, ryže a mašličiek. Môžte sa pozrieť, ako sa im podarili.

• Máme víťaza!

Na žilinskej radnici sa konala veľká sláva. Pán primátor oceňoval najlepších recitátorov z celého žilinského okresu v súťaži Hviezdoslavov Kubín.

1. miesto obsadil aj náš Leonard Muška, ktorý svojím prednesom prózy ohúril porotu. Spolu s ním sa tešila aj jeho triedna pani učiteľka Katka Jurgová. Leovi blahoželáme a sme hrdí na takého vynikajúceho žiaka!