• Získali sme zľavový kód na Fusakle

• Koncom apríla sme pri príležitosti Dňa Zeme zvládli poslednú výzvu projektu Recyklohry – Jarné upratovanie s Fusaklami! Zapojila sa každá trieda našej školy a spoločnými silami sme vyčistili naše sídlisko a niektorí aj okolie Rajčanky. Pani učiteľka Oršulová túto akciu spracovala do krátkeho videa, ktoré sme zdieľali aj na webstránke školy alebo na školskom instagrame a facebooku.

Fusakle video videli a zdieľali aj na svojom instagramovom profile a za naše zapojenie sme získali zľavový kód na nákup produktov z e-shopu fusakle.sk.

Zľava je platná do 30.9.2023 a využiť ju môžu všetci žiaci, rodičia, či učitelia. Ďakujeme za pomoc na projekte Rycyklohry a prajeme príjemné nakupovanie.

• At the restaurant

• Jedna zo záverečných hodín anglického jazyka u tretiakov bola venovaná reštaurácii. Deti si najskôr v skupinách vyrobili jedálne lístky a nacvičili si objednávanie jedál a pitia. Potom si rozdelili roly na čašníka a hostí a veľmi zaujímavá hodina bola na svete.

• Tretiaci a informatika

• Od 3. ročníka majú žiaci na základných školách jednu hodinu informatiky týždenne. Naši tretiaci sa v tomto predmete venovali najmä základom písania a  programovania. Aby ste mali predstavu o tom, ako to vyzeralo, vo fotoalbume uvidíte, ako  programovali postavičky na tanečnej párty.

• Posledný krúžok Matematika v kocke

• Vo štvrtok 15.6.23 mali naši "kockáči" Posledný krúžok Matematika v kocke. Najskôr sa deti rozdelili do skupín, dostali nejaké peniaze a pokyny a hurá !!! Vybrali sa nakupovať do obchodu. Vyskúšali si tak nielen spoluprácu, potrebu sa dohodnúť, ale v praxi počítali a zisťovali, čo si môžu za uvedenú sumu kúpiť. Po príchode do školy z nakúpených potravín urobili poriadnu hostinu a spoločne so svojimi vedúcimi takto slávnostne ukončili činnosť obľúbeného krúžku.

• Úvodný ročník

• V zmysle zákona 245/2008 Z.z. (školského zákona), schváleného 9.5.2023 NR SR  so súhlasom zriaďovateľa otvárame  úvodný ročník v školskom roku 2023/2024 pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou na našej ZŠ.

Úvodný ročník bude určený pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahšieho stupňa a pre žiakov s vývinovými poruchami ľahšieho stupňa, ktorí k 1. septembru dosiahli vek šesť rokov a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy.

Po absolvovaní úvodného ročníka žiak pokračuje vo vzdelávaní v bežnej základnej škole, úvodný ročník sa nebude započítavať do plnenia povinnej školskej dochádzky.

Do úvodného ročníka sa na žiadosť zákonného zástupcu prijímajú deti, ktoré spĺňajú nasledujúce podmienky:

• do  31.08. príslušného roku dosiahnu 6 rokov
            • pokračujú v plnení predprimárneho vzdelávania
            • nemajú znížené rozumové schopnosti, majú intelekt v norme
            • majú na základe logopedického vyšetrenia diagnostikovanú (NKS), odporučenie navštevovať prípravný ročník od CPP (centra poradenstva a prevencie)

Zápis v prípade schválenia prebehne: 01.07.2023 do 31.7.2023.

Rozhodnutia o prijatí vydá riaditeľka školy do 15.8.2023.

Potrebné náležitosti:

Podmienkou prijatia do  úvodného ročníka  je psychologická, logopedická a špeciálnopedagogická diagnostika v CPP s odporúčaním navštevovať úvodný ročník.

Ciele úvodného ročníka:

• podporiť rozvoj reči a jazykových schopností ako predpokladu k realizácii určitého komunikačného zámeru a ako predpokladu pre úspešné zvládnutie čítania a písania,
            • odstrániť alebo aspoň zmierniť narušenie komunikačnej schopnosti a eliminovať edukačné nedostatky, ktoré z nej vyplývajú,
            • prevencia vzniku porúch správania ako následku neúspechu v komunikácii a v osvojovaní si gramotnosti,
            • podporiť sociálnu a edukačnú adaptáciu a integráciu detí a žiakov s NKS do bežných škôl.
            • Rozvoj oromotoriky a artikulácie.
            • Rozvoj zrakovej  a sluchovej diferenciácie.
            • Rozvoj fonologického uvedomovania.
            • Rozvoj  pasívnej a aktívnej slovnej zásoby.
            • Rozvíjanie a tvorba  gramaticky správnej stavby prehovorov.
            • Rozvíjanie schopnosti počúvať s porozumením.
            • Rozvoj naratív.
            • Rozvoj grafomotoriky.
            • Tréning pozornosti.
            • Tréning pracovnej pamäti.