S pomocou Nadácie SPPravme to 2023, sa na našej škole podarilo zrealizovať terapeutickú miestnosť-herňu, ktorá slúži na terapiu hrou pre deti a žiakov od 3 do 9 rokov.
Čo je Terapia hrou?
Terapia hrou zameraná na dieťa je prístup, ktorý deťom pomáha prekonávať ťažké obdobia, riešiť problémy so správaním a emóciami.
Terapia hrou sa považuje za jedinečnú stratégiu práce s dieťaťom. Je pre deti to isté, čo poradenstvo, či psychoterapia pre dospelých. Hra je pre deti prirodzený spôsob komunikácie, presne tak, ako je pre dospelých prirodzeným spôsobom komunikácie rozprávanie. V herni sa hračky používajú ako slová a hra je rečou dieťaťa. Deťom sú v terapii hrou poskytnuté špeciálne hračky, ktoré im umožňujú vyjadriť to, čo sa im ťažko vyjadruje slovami.
V herni je spolu s dieťaťom terapeut, ktorého úlohou je počúvať, pochopiť a reagovať na neho nápomocným spôsobom. Terapeut pomenováva pocity dieťaťa, tým mu umožňuje si ich uvedomovať a spracovať. Dáva mu dôležitú spätnú väzbu o jeho prežívaní, povzbudzuje ho k slobodnému prejavu bez vlastných komentárov a interpretácií. V herni sa dieťa učí zvládať reálne životné situácie. Využíva na to svoje prirodzené danosti a vnútorné zdroje, učí sa vnútornej sebaregulácii a sebakontrole.
Pri akých problémoch pomáha?
Terapia hrou pomáha pri:
- Problémoch so správaním (časté výbuchy hnevu, agresívne správanie voči iným osobám)
- Sebapoškodzovaní
- Strachu a úzkosti
- Elektívnom mutizme
- Problémoch so sociálnym prispôsobením
- Narušenej vzťahovej väzbe
- Pomočovaní (enuréze), pokakávaní (enkopréze), zadržiavaní stolice
- Nezrelom správaní
- Ťažkých životných obdobiach (nástup do školy, rozvod rodičov, úmrtie blízkych, adaptácia na príchod súrodenca, ťažké úrazy, hospitalizácie)
Ako terapia prebieha?
Terapia hrou sa realizuje jeden krát za týždeň a trvá 45 minút. Stretnutia prebiehajú bez prítomnosti rodiča. Konzultácie s rodičmi sa konajú približne po 5 terapeutických stretnutiach. Dĺžka terapie závisí od závažnosti problémov, ktoré dieťa prežíva.