Ako si myslíte, že dopadol dotazník o čítaní kníh na našej škole, ktorý ste vyplnili počas marca? Možno budete prekvapení (tak ako ja), ale viac ako polovica žiakov 3.-9. ročníka našej školy číta. Je pravda, že na prvom stupni vás číta viac ako na druhom, ale verím že sa to zlepší. Podľa vašich odpovedí sme zistili, že čitatelia napríklad chodia vo svojom voľnom čase vonku s kamarátmi, ale nečitatelia sledujú väčšinou sociálne siete. Takto sa nám to preukázalo aj v čítaní strán, čitatelia nemajú problém prečítať aj nad 40 strán, nečitatelia, keď musia, prečítajú väčšinou do 20 strán.
Čo si myslíte, ako sa darí v škole čitateľom a ako nečitateľnom? Vyšlo to, čo sme očakávali. Čitateľom sa v škole učí ľahko, nemajú s učením problém, ale nečitatelia majú drobné problémy. Čím to bude? Majú malú slovnú zásobu? Krátky spánok?
Myslím si, že ste boli celkom dosť prekvapení, keď ste videli otázku ohľadom osobitného predmetu na čítanie. Ukázalo sa znovu to, čo sme očakávali. Čitatelia by predmet prijali a nečitatelia nie.
Zaujímavá pre mňa bola otázka ohľadom kníhkupectiev. Prekvapilo ma, že nečitatelia, aj keď nečítajú, majú radi atmosféru kníhkupectiev.
Proste to, čo sme očakávali, aj vyšlo. Ak vás zaujíma viac o výsledkoch nášho dotazníka, pripájam vám tu porovnávaciu prezentáciu čitateľov a nečitateľov, kde sú sústredné odpovede a grafy. Tiež pripájam aj pôvodný náhľad grafov a súhrnov všetkých odpovedí, ktoré boli v dotazníku.
Touto cestou chcem veľmi pekne poďakovať dvom pani učiteľkám. Pani učiteľke Boguskej za výbornú myšlienku, ktorú mi dala do hlavy na hodine anglického jazyka, keď sme čítali o čítaní v Británii. Taktiež ďakujem za schválenie a pomoc. Ďakujem aj pani učiteľke Čapekovej za pomoc pri tvorení dotazníka a robení prezentácie. Veľké ĎAKUJEM!
Verím, že sa postoj k čítaniu raz zmení a iný žiak, ktorý bude takýto podobný dotazník robiť v budúcnosti, bude mať už výsledok lepší.
Luboš Halama, 9.A
P.S. ďakujem aj učiteľom INF za distribúciu a vytvorenie času na vyplenie dotazníka na hodinách