• Vyhodnotenie školského kola pytagoriády

     • Všetci úspešní riešitelia školského kola Pytagoriády z našej školy boli ocenení a tešili sa z výhier. Gratulujeme našim šikovným žiakom z 2. stupňa.  

      5. ročník: Holubová Tamara (1. miesto) 

      6. ročník: Švrlo Peter (1. miesto); Klimková Adela (2. miesto); Čúz Roman, Závodský Michal (3. miesto); Kostíková Aneta (5. miesto); Trnovcová Kamila (6. miesto) 

      7. ročník: Paulus Michal (1. miesto); Gabura Dávid (2. miesto); Cesneková Nina (3. miesto) 

     • Slávnostné oceňovanie pedagógov

     • V Mestskom divadle Žilina aj tento rok oceňoval pán primátor Fiabáne pri príležitosti Dňa učiteľov najlepších pedagogických pracovníkov z nášho mesta. Z našej školy získala toto ocenenie za dlhoročnú kvalitnú učiteľskú prácu naša kolegyňa Mgr. Jana Ružbarská. Pani učiteľke srdečne blahoželáme a sme hrdí, že pracuje práve u nás.

     • Výprava zajkov z 1.C do praveku

     • Zajkovia sa vybrali po stopách dinosaurov až do praveku! Pripravili výstavku kníh o dinosauroch, doniesli dinosaury, ktoré sme pomenovávali, prečítali si príbeh o malom dinosauríkovi a rátali dinosaurie príklady. Nechýbali ani videá s dinosaurami, kde videli, ako dinosaury žili. A samozrejme každý vytvoril vlastnú pravekú krajinu dinosaurov. 

     • Noc a Andersenom - poďakovanie

     •  

      Touto cestou sa chceme poďakovať za pomoc a podporu pánovi primátorovi Petrovi Fiabáne za „živý“ dar – čitateľský strom a za realizáciu výsadby odboru životného prostredia. Pánovi Jaroslavovi Kmeťovi – firme Toner za sponzorskú tlač záložiek pre všetky zúčastnené deti, za výbornú pizzu pánovi Gelieňovi a Pizzerii Pelegrino, Bábkovému divadlu v Žiline za zapožičanie bábok, pánovi Baumanovi a pani Závodskej za ich úžasné predvedenie, pánovi Michalovi Vidanovi – riaditeľovi Mestského divadla v Žiline za jeho čas a čitateľský zážitok, Krajskej knižnici za zapožičanie knižiek a distribúciu materiálov, vydavateľstvu Slovart za knižný dar a poskytnutie zľavy, Mestskej knižnici na Hájiku za vytvorenie sprievodného programu a zapožičanie kníh, kníhkupectvu Artforum za knižný dar pre našich nových spolužiakov z Ukrajiny 🙂.

      Aj vďaka Vám všetkým bola táto akcia veľmi vydarená
      a deti mali obrovskú radosť nielen z čítania.

      Mgr. Daniela Ozimý
      koordinátor Noci s Andersenom na našej škole

     • Noc s Andersenom

     • Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy.

      Na Slovensku sa konal v tomto roku už 17. ročník a  v piatok 4. apríla 2022 si toto podujatie mohli po prvýkrát užiť aj deti z 1. stupňa našej školy. Vďaka tvorivo pripravenému programu sa mohli deti preniesť do sveta rozprávok. Vyskúšať si napr. triedenie šošovice a hrášku ako Popolušky, skladať rozprávkové puzzle, vypočuť si rozprávku Cisárové nové šaty, ktorá oslavuje už 185 rokov, stretnúť sa na dosah ruky s bábkami, ktorým ľudia dávajú svojím hlasom a pohybom život alebo vytvoriť svoj vlastný príbeh a mnoho ďalšieho.

      V rámci programu sme chceli urobiť rekord a nájsť najstaršiu knihu. Na naše veľké prekvapenie deti priniesli množstvo unikátnych kníh a najstaršia kniha bola až z roku 1787, ktorú priniesla Zoe Golisová z 2.B. Po vychutnaní si pizze a absolvovaní programu, si deti pripravili svoje peliešky a čakala ich rozprávka na dobrú noc, ktorá deti síce neuspala ale určite to bola noc plná zázrakov.

      Veľké poďakovanie patrí všetkým pani učiteľkám, pani vychovávateľkám, pani asistentkám a pani zástupkyni za úžasný večer pre deti. 

                                                                             Mgr. Daniela Ozimý
      koordinátor Noci s Andersenom na našej škole

     • Zápis do prvej triedy

     • Vážení rodičia, milé deti,

      zápis do 1. ročníka na našu školu sa uskutoční v termíne 6. - 8. apríla 2022 (streda až piatok) od 14,00 - 18,00 hod. Je potrebné, aby sa na zápise okrem dieťaťa zúčastnili obidvaja rodičia. V prípade, že nie je možné, aby prišli obidvaja rodičia, je potrebné vyplniť podľa situácie jedno z nasledovných vyhlásení:

      Na zápis je potrebné priniesť: rodný list dieťaťa, občiansky preukaz zákonného zástupcu a 15 € na zakúpenie pracovných zošitov.

      Ponúkame možnosť zapísať dieťa do 1. ročníka:

      Prihlášky je možné vypísať:

      Ďalšie podrobnejšie informácie o našej ponuke školy pre prvákov TU. V prípade potreby kontaktujte našu pani zástupkyňu prvého stupňa pani Mgr. Pistovčákovú na monika.pistovcakova@zshajik.sk

       

     • Peter Karpinský s našimi tretiakmi

     • V tomto týždni mali naši tretiaci veľkú česť osobne sa stretnúť so spisovateľom pánom Petrom Karpinským. Deti sa na stretnutie pripravili a prečítali si niektoré z jeho knižiek. Na besede sa deti vtipným rozprávaním dozvedeli veľa o tvorbe a práci spisovateľa,

      o spolupráci s ilustrátormi, o tom ako vzniká kniha, ale aj o tom ako prichádzajú nápady pre spisovateľov napr. vo vlaku pri cestovaní 🙂. Stretnutie bolo plné smiechu a zaujímavých a zvedavých otázok od detí. Za vedenie a organizáciu besedy ďakujeme Krajskej knižnici v Žiline a skúsenému a deťmi obľúbenému knihovníkovi Goranovi Lenčovi. Tešíme sa opäť. 

     • Tvorivé dielne u Námorníkov

     • Blížia sa sviatky jari a tak si deti z 3.B vyrobili netradičných veselých velkonočných zajkov z ponožky, ryže a mašličiek. Môžte sa pozrieť, ako sa im podarili.

     • Máme víťaza!

     • Na žilinskej radnici sa konala veľká sláva. Pán primátor oceňoval najlepších recitátorov z celého žilinského okresu v súťaži Hviezdoslavov Kubín.

      1. miesto obsadil aj náš Leonard Muška, ktorý svojím prednesom prózy ohúril porotu. Spolu s ním sa tešila aj jeho triedna pani učiteľka Katka Jurgová. Leovi blahoželáme a sme hrdí na takého vynikajúceho žiaka!

     • Pozvanie včielok z 2.B do mestskej knižnice

     •  V jedno marcové piatkové ráno boli včielky pozvané do knižnice. Už pri vstupe ich čakala rozprávková Anička. Vo vnútri bola jej stará mama, ktorá deťom prečítala rozprávku. Deti si z čarovného košíka vyberali  predmety a hľadali k nim rozprávky. Vďaka za to, že máme mestskú knižnicu.   

     • Exkurzia včielok z 2.B

     • Včielky z 2.B za krásneho počasia vyleteli z úľa a navštívili krajskú knižnicu, ktorá ich očarila množstvom kníh a zaujímavým rozprávaním o tom, ako vznikli rozprávky. Potom náročným výstupom zdolali Burianovu vežu a krásnou výhliadkou z nej sa pozreli, ako kedysi Burian na široké okolie Žiliny. Bol to deň plný zážitkov. ​​​​​​​

     • Deň vody

     • 22. marca si žiaci 3.B pripomenuli Svetový deň vody rôznymi aktivitami. Vypracovali rôzne tematické pracovné listy v skupinách aj individuálne. Pozreli si video. Veľký úspech mala súťaž o najväčšiu bublinu. Na záver nás moderátori Sonička a Matúško previedli módnou prehliadkou Námorníčkov.

     • Na čítaní v 4.C trochu inak

     • Marec je mesiac, počas ktorého sa trochu viac venujeme čítaniu a knihám. Aj my,  žiaci 4. C, máme tento mesiac viac aktivít zameraných na čítanie. Prebieha akcia "Čítame si navzájom", počas ktorej si  doma pripravíme ukážku podľa vlastného výberu a na hodine čítania ju spolužiakom nahlas prečítame.

      Tento týždeň nás čakalo aj  veľké prekvapenie. Na hodiny sa k nám online pripojili aj niektoré mamičky a prečítali nám rozprávky, ktoré si pre nás pripravili. Bol to pre nás zážitok, lebo mamičky sa po dohode s pani učiteľkou dokázali pripraviť "tajne", a my sme vôbec nevedeli, ktorá bude čítať. Mamičkám patrí veľké poďakovanie, že nám venovali svoj čas aj takýmto netradičným spôsobom. A dokonca sme od jednej mamičky dostali aj darček do našej triednej knižnice, knihu s krásnym venovaním. Ďakujeme.

      Žiaci 4.C a Jana Kmeťová

     • Starší čítajú mladším

     • Marec je mesiac knihy a tak sa rozhodli žiaci 3. B triedy s pani učiteľkou ísť 18. marca čítať deťom z 1. A triedy. Tretiaci si doniesli svoju obľúbenú knihu. Deti rozdelili do dvojíc 1 tretiak - 1 prváčik. Najprv prečítali tretiaci zo svojich kníh, porozprávali prváčikom o knihe, a potom z nich alebo zo Šlabikára čítali prváci. Na záver dostali malý darček - záložku do knihy, ktorú im vyrobili. Všetkým deťom sa akcia veľmi páčila a už teraz sa tešia, kedy prídu Žabky so svojimi knižkami prečítať zas Námorničkom.

     • Čítame nielen v marci

     • Pri šálke výborného čaju s vôňou škorice sa uskutočnilo stretnutie s knižkami v 3.A triede. Deti si navzájom porozprávali, o čom boli ich prečítané knižky a vymenili si navzájom knižné tipy. Najťažšia úloha bola porozprávať príbeh piatimi vetami 🙂. Navzájom sme si čítali úryvky z príbehov a o knižkách diskutovali. Zopakovali sme si ako vzniká kniha, koľko ľudí a povolaní zahŕňa a aká práca sa skrýva za každým jedným príbehom. Bolo to príjemné stretnutie a už teraz sa tešíme na ďalšie. Knižné tipy sú na fotke, kľudne sa inšpirujte.

     • Matematika inak 3.A

     • Tretiaci rybičky si na hodine matematiky vyskúšali  v praxi rôzne využitie toho, čo sme sa doteraz naučili. Merali, zapisovali, plánovali stavby, ale aj rysovali. Zisťovali aké skrinky by nám vošli do triedy a kam, ale aj koľko meria stôl pani učiteľky alebo akú dĺžku má celá naša chodba. Okrem tohto všetkého si vyskúšali prácu v teame a funkciu teamového vedúceho. Išlo nám to perfektne 🙂.

     • Hviezdoslavov Kubín 2022

     • ŠKOLSKÉ KOLO SÚŤAŽE HVIEZDOSLAVOV KUBÍN NA 2. STUPNI

      Po dvoch rokoch, kedy sme nemohli organizovať túto súťaž kvôli pandémii, sme sa opäť stretli, aby sme si vypočuli umelecké slovo v podaní našich žiakov. Súťažili tí, ktorí majú recitáciu radi, sú schopní odprezentovať svoj text zaujímavo, kvalitne a potešiť tých, ktorí ich počúvajú. Preto má obyčajne aj porota ťažkú úlohu pri vyhodnotení súťaže.

      Prehľad víťazov

      Víťazom srdečne blahoželáme a ostatným zúčastneným ďakujeme!

    • Vážení rodičia, priatelia a priaznivci školy,
     • Vážení rodičia, priatelia a priaznivci školy,

     • o použití aspoň malej časti svojich daní máte právo rozhodnúť vy sami. Ak ste sa ešte nerozhodli, komu dáte 2 % zo zaplatenej dane, budeme radi, ak ich venujete práve nám. Podporte naše OZ Hájik deťom (IČO: 37911139), pracujúce pri ZŠ Námestie mladosti 1, Žilina a pomôžte nám tak zdokonaľovať prostredie, v ktorom sa aj Vaše deti pripravujú na svoj život v spoločnosti. Pomôžte nám pomáhať. Ďakujeme Vám!

     • Konečne karneval

     • Po dlhej covidovej pauze sa deti ŠKD vrátane nedružinárov dočkali skutočnej zábavy. Karneval, na ktorý sme sa všetci tešili bol plný krásnych masiek, veselého tancovania a spievania. Deti si pochutnali aj na sladkých šiškách. Na toto popoludnie budeme dlho spomínať!