Na pokračujúcich hodinách artefiletiky, pod taktovkou pani učiteľky Kotríkovej, sme spojili skupiny žiakov 8. a 4. ročníka pre podporu rovesníckeho vzdelávania, kde učenie nespočíva v tom, že učiteľ pôsobí na žiaka, ale žiaci pôsobia sami na seba.
Tento druh vzdelávania zahŕňa metódy, ktoré podporujú spoluprácu žiakov, deľbu práce, schopnosť riešiť problémy a spory, hodnotiť a oceňovať sa navzájom, plánovať činnosť, využívať rozdielne nadanie a schopnosti žiakov k dosiahnutiu lepšieho výsledku skupiny.
U žiakov, ktorí sa často učia v kooperačných situáciách, vzrastá záujem o učenie, vyučovací predmet, o školu a zlepšujú sa vzťahy k učiteľom. Dochádza tiež k upevňovaniu sociálnych väzieb, čo vedie k zníženiu rizika šikany a agresivity.
Zážitkové aktivity artefiletiky „Lúka z látok (bezpečné miesto)“ a „Pavučina (komunikačná sieť)“ umožnili našim pomiešaným skupinám ochutnať učenie, vzájomný rešpekt a atmosféru vyučovania z úplne inej strany. Ďalej tak pracujeme na vzájomnom porozumení a vnímaní seba samého, ale svojho okolia.