7 informácií, ktoré by mal vedieť každý žiak, žiačka o školskom roku 2020/21. Aký bude?
Pozrite si video Mgr. Svetlany Sithovej, v ktorom zhrnula rozdiely v porovnaní s inými školskými rokmi, v ktorých ešte žiaden COVID-19 neexistoval.
7 informácií, ktoré by mal vedieť každý žiak, žiačka o školskom roku 2020/21. Aký bude?
Pozrite si video Mgr. Svetlany Sithovej, v ktorom zhrnula rozdiely v porovnaní s inými školskými rokmi, v ktorých ešte žiaden COVID-19 neexistoval.
Do galérie Začiatok školského roka boli pridané fotografie.
Máme za sebou historicky jedinečný začiatok školského roka, v ktorom sme všetci nastupovali kvôli korone v rúškach. Našim prváčikom to ale neubralo na radostnom očakávaní, čo sa v tejto školičke vlastne naučia. Prajeme im, ale aj všetkým ostatným žiakom a zamestnancom školy, nech sa im darí a nech celý rok zvládnu bez problémov.
Prázdniny rýchlo ubehli a blíži sa začiatok školského roka.
Všetkým prajeme úspešný štart, veľa síl a nových kamarátov!
Vítame medzi nami našich nových žiakov a najmä žiakov v prvom ročníku.
Tešíme sa na Vás!
Organizácia slávnostného otvorenia školského roka 2020/21
Vyučovanie v dňoch 3. a 4. septembra 2020
Do galérie Riaditeľské pochvaly 2019/2020 boli pridané fotografie. Na záver školského roka 2019/2020 bolo udelených spolu 32 riaditeľských pochvál pre našich najšikovnejších žiakov v rôznych oblastiach ako napr. vzorné správanie, výborný prospech, reprezentácia vo vedomostných či športových súťažiach, ako aj aktívny prístup k životu školy - ďakujeme a tešíme sa z Vás!
Do galérie Rozlúčka deviatakov boli pridané fotografie. Našim deviatakom sa podarilo napriek veľkým karanténnym prekážkam v orgánizácii pripraviť dôstojnú rozlúčku so svojou školou, ako aj veľmi pekné ročenky. Všetkým ďakujeme za úprimné slová a prajeme Vám úspešné vykročenie do ďalšej etapy Vášho života!
Tento školský rok bol zvláštny. Minimálne druhý polrok bol jedným slovom netradičný. Po prvýkrát v histórii sme mali brány našej školy zatvorené pre žiakov aj v priebehu školského roka. Je jasné, že to nebolo kvôli nášmu alebo Vášmu oddychu, ale z dôvodu možnosti celosvetovej pandémie Coronavírusu, Covid-19 na Slovensku.
Väčšina menších žiakov minimálne 2,5 mesiaca a starších žiakov 3 mesiace z piatich sa vzdelávala v domácom prostredí pri počítačoch, tabletoch. Stal sa obrat. Doposiaľ sme žiakom zakazovali tieto vymoženosti doby, ale práve v tomto období sme ich požadovali. Boli sme radi aj za každý Váš mobil s pripojením na internet, resp. s neobmedzenými dátami, ktorý sa v rodine nachádzal. Hlavne pri viacerých súrodencoch v jednej domácnosti sa prejavovali znaky potreby prehodnotiť dary k narodeninám, meninám, poprípade napísať do budúcna požiadavku Ježiškovi.
Ak sa k tomu pridal ešte aj home- office rodičov, nervozita a napätie sa mohli počas dňa v rodinách doslova krájať.
Mnohí pracovali svedomite a dokonca aj samostatne. Všetka česť! Našli sa aj takí, ktorí podávali výkony v dištančnom vzdelávaní nad očakávania, a možno aj nad svoje možnosti... iní si zase trošku poprázdninovali, no veľmi rýchlo zistili, že to myslíme vážne a budeme vyžadovať zodpovedný prístup.
Ale zvládli sme to všetci - učitelia, rodičia aj žiaci!
Nik nebol na túto situáciu pripravení vopred a doslova sme do nej vhupli. Dovoľte mi preto, poďakovať našim učiteľom. Po začiatočných ťažších pokusoch si prácu v Edupade osvojili a bolo vidieť výrazné pokroky. ĎAKUJEM im za túto prácu, častokrát aj na úkor svojho voľného času a rodiny.
Robili sme, čo sme mohli. Snažili sme sa hlavne Vám rodičom a našim žiakom uľahčiť danú situáciu. Zisťovali sme dotazníkmi, či priebežnou spätnou väzbou Vaše problémy a ponúkali možnosti riešenia. Myslím tým napr. opakovane odblokovanú prácu po časovom limite, doručenie v listinnej podobe, spoluprácu s asistentkami a odborným tímom, vyučovanie a konzultácie cez ZOOM, Skype a iné možnosti.
Na prostredie Edupage určite nezanevrieme ani do budúcna. Je to pre nás výzva, ktorú budeme chcieť začleniť aj do nášho vyučovania v rámci prezenčnej formy, teda aj pri dennodennej návšteve školy. To nás ešte čaká :)
ĎAKUJEM aj Vám rodičom za spoluprácu, vynaložené úsilie a podporu vašich detí, ako aj za oceňujúcu spätnú väzbu pedagógom.
Začínajú sa skutočné prázdniny. Prajem všetkým krásne leto s množstvom oddychu a rodinných zážitkov.
PaedDr. Janka Kamenská Halečková
Na základe rozhodnutia zriaďovateľa o otvorení základnej školy a ŠKD od 1. júna 2020 budeme so záväzne prihlásenými žiakmi pracovať podľa nasledovných osobitných organizačných pokynov (+ videomateriál MŠVVŠ SR). Záväznú prihlášku je potrebné potvrdiť v prostredí Edupage - rodičovským kontom, kde už bola dotknutým rodičom žiakov 1. až 5. ročníka rozposlaná.
Vyhlásenie rodiča - Príloha 1 (verzia .pdf a verzia .docx)- potrebné pri nástupe dieťaťa do školy.
Samotné vyučovanie v škole bude organizované podľa upraveného rozvrhu pre dané obdobie /od 1. do 30 júna 2020/. Pre neprihlásených žiakov pokračuje dištančné vzdelávanie online-formou.
Na základe odporúčania pedagogickej rady z 29. apríla 2020 riaditeľka školy vydala metodický pokyn o zmene spôsobu hodnotenia za 2. polrok školského roka 2019/2020. Zároveň upravuje aj ostatné podmienky priebežného hodnotenia s platnosťou pre všetkých žiakov školy.
Nestihli ste zapísať svoje dieťa do 1.ročníka? Sme tu pre Vás. Elektronická prihláška je stále aktívna. Všetky potrebné informácie TU.
Ako inkluzívna škola vnímame potreby žiakov, rodičov a učiteľov aj v tomto období. Rozhodli sme sa preto zriadiť inkluzívnu linku, na ktorej budú členovia inkluzívneho tímu k dispozícii pre všetkých, ktorí to potrebujú.
Inkluzívny tím tvorí skupina odborných a pedagogických zamestnancov, ktorá poskytuje odborný servis v oblasti špeciálnej pedagogiky, psychológie a sociálnej pedagogiky. Inkluzívny tím veľmi úzko spolupracuje s asistentkami učiteľa a samozrejme aj s učiteľmi. Bližšie informácie TU.
S platnosťou od 7. apríla 2020 prerušil minister školstva Branislav Gröhling vydaním usmernenia klasifikáciu žiakov v dištančnom vzdelávaní. Usmernením sa neprerušuje pokračovanie dištančného vzdelávania, len sa upravuje forma hodnotenia.
Na základe Usmernenia na hodnotenie žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania na školách v školskom roku 2019/2020 , vydaného Štátnym pedagogickým ústavom, bude priebežné hodnotenie prác žiakov 1. a 2. stupňa prebiehať na našej škole nasledovne:
Na základe Usmernenia k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020, ktoré vydalo Ministerstvo školstva výskumu a športu 28. apríla 2020, došlo k zmene v rozvrhu - indikatívnej /predpokladanej/ záťaže žiakov /aktuálne už načítaný v systéme/.
Indikatívna /predpokladaná/ záťaž žiakov počas dištančného vzdelávania v sebe zahŕňa všetky povinné vzdelávacie aktivity žiakov (čas, strávený on-line vyučovaním, resp. inou formou vyučovania; čas, potrebný na vypracovanie úloh, ktoré sú zadávané či distribuované žiakom počas on-line vyučovania; čas, strávený samoštúdiom).
V jednotlivých ročníkoch základnej školy sa vzdelávanie pre všetky hlavné vzdelávacie oblasti plánuje tak, aby bol dodržaný tento rozpis indikatívnej /predpokladanej/ týždennej záťaže žiakov:
Ročník Rozsah hodín výučby
1. – 3. 5 – 8 h/týždenne
4. – 5. 8 – 10 h/týždenne
6. – 7. 10 – 15 h/týždenne
8. – 9. 12 – 15 h/týždenne
POZOR! Podľa usmernenia do indikatívnej /predpokladanej/ záťaže nie je započítaný čas, ktorý žiaci venujú aktivitám vymedzeným v rámci komplementárnych vzdelávacích oblastí /výchovy/. Aktivity z komplementárnych vzdelávacích oblastí sa odporúča organizovať tak, aby boli súčasťou denného programu žiakov nad rámec času indikatívnej týždennej vzdelávacej záťaže.
V zmysle VZN č. 13/2019 o výške príspevkov na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Žilina a v zmysle rozhodnutia ministra školstva o mimoriadnom prerušení vyučovania v školách a prevádzky školských zariadení od 30. marca 2020 do odvolania sa príspevok :
Všetky príspevky, ktoré boli uhradené navyše, budú zohľadnené pri nástupe dieťaťa, žiaka do školy.
Duch veľkonočných sviatkov je spojený s láskou a pokorou. Nemali by sme preto zabudnúť popriať príjemnú Veľkú noc tým, s ktorými sa nemôžeme stretnúť osobne a na ktorých nám záleží ... našim rodičom, žiakom i zamestnancom školy. ĎAKUJEME za porozumenie a spoluprácu. Možno práve vinš po ťažkých dňoch poteší a prinesie dôvod na radosť a pohodu.
Láska Zeleného štvrtku,
viera Veľkého piatku,
nádej Bielej soboty
a víťazstvo Veľkonočnej nedele,
na Slovensku nevelkom
sú spojené s pondelkom.
Tento rok je v prestupe,
Covit je na vzostupe.
Každý osve, všetci spolu,
poteší nás rúška dolu.
Lúče slnka pribúdajú
a prírodu prebúdzajú.
A my láskou, pokojom
naplňme si byt či dom.
Prajme si, svet ktorý ožil
a nalial nám silu do žíl.
PaedDr. Janka Kamenská-Halečková
riaditeľka školy
Jeden deň s dobrým učiteľom je viac ako tisíc dní usilovného samoštúdia. Súhlasíte? A viete, ako sa dnes cítia učitelia? Učiteľ bez detí je ako kvet bez vody. Pokiaľ existuje učiteľ, ktorého si ako človeka vážite, dajte mu to dnes, pri príležitosti Dňa učiteľov, najavo. Virtuálny kvietok, smajlík, úprimná správa... to všetko bude ako symbolická kvapka živej vody - kvapka uznania, ktorá ho povzbudí a utvrdí v tom, že to čo robí, robí správne. Spoznaj aj ty čarovnú silu vďačnosti, ktorá dokáže rozžiariť dušu.
Dnes sa pani učiteľky z 1. stupňa rozhodli zadať deťom netradičnú úlohu a pripojiť sa k výzve – Sme s Vami. Jej cieľom je učiť deti radosti, zodpovednosti, porozumeniu, vďačnosti, trpezlivosti.
Výzva spočíva vo vytvorení (nakreslením, namaľovaním, vystrihnutím, spravením koláže...) jedného veľkého červeného srdiečka a následnom nalepení na viditeľné miesto - na okno, na dvere domu - na vyjadrenie vďačnosti našim zdravotníckym pracovníkom, hasičom, policajtom, pracovníkom v obchodoch a všetkým, ktorí v týchto ťažkých časoch ostávajú v práci. Srdce bude zároveň symbolizovať aj myšlienku na našich starých rodičov a chorých, ktorí zase musia ostať doma.
Máme príležitosť ukázať podporu a zodpovednosť voči našim životom i ľudom okolo nás. Aj keď my sme doma, oni vynakladajú veľké úsilie na záchranu každého života a pomoc tým, že sa vystavujú nebezpečenstvu pre všeobecné dobro nás ostatných. Patrí im veľká vďaka! Poďme spolu vyjadriť spolupatričnosť a ukážme všetkým, že nám na nich záleží, že sme s nimi!
Dajme si všetci srdce do okna, nech je naša vďačnosť viditeľná. Vystrihnime, vyfarbime, nalepme a zdieľajme s ostatnými. Šírme myšlienku ďalej, nech máme plné okná srdiečok. Pošlite svojim pani učiteľkám fotky, ako sa Vám darilo a niektoré zverejníme aj na našej stránke školy. Budeme radi, ak sa pripoja aj žiaci 2. stupňa, aj celá komunita Hájika :)
aj s dieťaťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami? Naše špeciálne pedagogičky Mgr. Zuzana Oravcova a Mgr. Lucia Bočová pripravili odporúčanie pre zavedenie pracovného rituálu - ako účinnej súčasti nastavenia správnych podmienok domáceho učenia.
hlavný štátny radca odboru bezpečnosti a krízového riadenia pani Ing. Jana Staračková kontaktovala aj našu školu cez oddelenie školstva a mládeže Mestského úradu v Žiline s prosbou, aby sme nasledovné informácie štandardných postupov šírili medzi čo najväčší počet ľudí. Veríme, že ste všetci v poriadku a dôsledné dodržiavanie odporúčaní nám pomôže odvrátiť najhoršie.Veľa síl do nasledovných dní.
Máme za sebou prvé dni v situácii, ktorá je pre nás všetkých nová. Je to najmä výrazná psychická záťaž, ktorú teraz zažívame. My, dospelí, musíme popri práci myslieť predovšetkým na ochranu a bezpečnosť svojich blízkych.
Deti sú vnímavé, na to, čo zažívajú teraz, už nezabudnú. Toto je asi tá pravá škola života. Ponúkame možnosť, ako sa pokúsiť znížiť stres tým, že deťom sprostredkujeme v rámci domáceho vzdelávania jednoduché spôsoby výroby ochranných rúšok. Tým sa aj vaše deti môžu spolupodieľať na ochrane svojich najbližších.
Vzorom pre nás v momentálnej situácii môže byť naša kolegynka Dagmar Stoilová, ktorá, samozrejme popri práci na vzdelávaní našich detí, ušila s kamarátkou 200 rúšok pre ľudí, ktorí stále pracujú vo fabrikách Žiliny a spolu so svojou rodinou šije ďalšie pre ľudí, ktorí ich teraz potrebujú najviac.
Ak máte obavu, či dobre vysvetlíte deťom, čo sa momentálne deje, pustite im nasledovné video. Peťko a Lukáško sa snažia deťom povedať, čo je to COVID-19 a čo treba robiť.
Tím odborníkov z Národného ústavu detských chorôb pripravil cielenú kampaň pre detského pacienta a aj pre rodičov. Ide síce o pomerne jednoduché a všeobecne známe rady, ale doteraz sa nikto nezamyslel, že deti potrebujú tieto informácie spracovať im vlastnou formou.
„Naša terapeutická komunikácia, ktorú už rok presadzujeme v našej nemocnici prináša prvé úspechy, preto sme sa rozhodli pomerne rýchlo a rovnaký princíp zvolili aj v súčasnej situácií. Nechceme robiť paniku, chceme ale ešte viac pomôcť najmä deťom, ktoré potrebujú určite iný prístup v komunikácií,“ vysvetlil rozhodnutie pripraviť túto kampaň generálny riaditeľ doc. MUDr. Ladislav Kužela CSc.
Doktoroviny – Všetko o víruse Covid-19 (nielen pre deti)
Powered by aSc EduPage