Koronavírus - opatrenia
Opatrenia a informácie vyplývajúce z rozhodnutia Ústredného krízového štábu o zatvorení škôl
Ako na dobrú klímu v rodine
Podľa uznávaného pedagóga a psychológa Mirona Zelinu by bolo dobre modelovať tieto dni, keď sú vaše ratolesti mimoriadne doma, podobne, ako keď chodia do školy. To znamená mať "hodiny" na učenie, "hodiny" na šport, kreslenie, spievanie, hranie na hudobný nástroj, tancovanie, rozprávanie vtipov, hranie sa. Tu sú rady odborníka.
Rodičia sa môžu viac ako inokedy, keď na to nie je dostatok času, zamerať na tvorivosť detí. „Nech si deti vyzdobia izbu, popreukladajú veci, vyhodia, čo nepotrebujú, prípadne, nech napíšu na papier, čo by chceli,“ zdôrazňuje psychológ s tým, že toto obdobie treba brať ako dobrú príležitosť. Podľa neho netreba zabúdať ani na domáce práce a dostatok spánku.
Rodinná rada
„Je dobré, ak si deti vo voľných hodinách samy vytvoria vlastný program, mali by tiež zasadať rodinné rady a tvoriť programy,“ radí Zelina. Veľmi dôležité je podľa neho dodržať určitý režim, teda striedanie disciplíny (učenia a domácich prác) a voľnosti. Bolo by dobré, keby si to kontrolovali deti samé, napríklad aj napísaním určitého rozvrhu a sledovaním dodržiavania dohodnutých pravidiel.
- Stanovte si časový režim, v akom budete fungovať a dodržiavajte ho striktne.
- Stanovte si pravidlá spoločného fungovania doma. Ste doma všetci a všetci sa musíte podieľať rovnakou mierou na chode domácnosti, každý má svoje práva a povinnosti.
- Na Rodinnej rade neriešte učenie, toto je len začiatok, treba nastaviť systém a klímu.
Ako na Rodinnú radu:
- Zvolajte dnes Rodinnú radu.
- Poproste deti, nech urobia na dnes večer pozvánky a na chladničku nech vytvoria plagát - Oznam o konaní Rodinnej rady : kedy, o koľkej, kde, čo si má kto priniesť.
- Vyzvite svoje deti, aby celú vec organizačne zabezpečili. Pripravili priestor, čaj, papiere na zapisovanie, perá...
- V tomto čase si Vy pripravte súhrn povinností, ktoré je v domácnosti potrebné počas dňa robiť.
- Stretnite sa spolu v danom čase s napríklad týmto programom:
- Poďakujte deťom za prípravu.
- Poinformujte o situácii, ktorá nastala a aké sú jej dôsledky.
- Popíšte, čo Vás všetkých v najbližšie dni čaká a v čom spočívajú najväčšie výzvy - zmena režimu, dlhý spoločný pobyt a riziko konfliktov, riziko ochorenia, obmedzenie pohybu, práca rodičov z domu a potreba kľudu, plnenie si školských povinností... spíšte si výzvy, aby všetci aj vizuálne vnímali ich naliehavosť.
- Poinformujte o povinnostiach, ktoré je potrebné doma robiť (spíšte ich v bodoch) a nechajte všetkým čas na premyslenie do zajtra večera, do 2. zasadnutia Rodinnej rady, kto by sa na čom mal podieľať.
- Poproste deti, nech vytvoria dozajtra ideálny denný časový režim, v ktorom by ste mohli všetci fungovať a premyslia si pravidlá, ktoré by pomohli vytvoriť vzájomne rešpektujúce prostredie.
- Poďakujte všetkým za účasť a keďže deti majú teraz svoje zadania, povedzte im, že radi tentokrát upracete priestor po Rodinnej rade .
Alebo to urobte úplne inak, tak, ako to cítite a chcete Vy. Začnite čo najskôr. Bez domácich pravidiel sa inak podmienky pre efektívne dištančné vyučovanie čoskoro zrútia.Ďalšie tipy na trávenie času v karanténe:
- Dajte deťom písať rodinné noviny, nech píšu, ilustrujú, tvoria...
- Rodičia by mali dohliadať na to, aby sa deti učili samé, a potom s nimi o tom hovoriť, vysvetliť jednoduché podstatné, čomu deti nerozumejú, pomáhať im získať učebné zdroje, ako knihy či pomôcť hľadať v googli.
- Rodičia by mali byť v kontakte so školou - zvyčajne triednou /vyučujúcou/ učiteľkou na dennej báze.
- Neodporúča sa chodiť teraz do kina, do múzeí, divadla, ale je dobré "objavovať prírodu", kde nie je veľa ľudí, preto treba presne určiť v programe televízie čo, kedy, koľko sledovať a viesť deti k sebakontrole.
- Treba využiť čas na čítanie kníh, novín, rozprávok a o čítanom nechať hovoriť detí - nech sa učia príbehy dopĺňať, tvoriť..
- U menších detí, predškolákov sa treba hrať so všetkým, čo je doma - a hlavne rodičia nech sa stanú tiež deťmi a hrajú sa s nimi. Dobré sú hry s pravidlami, kde sa deti učia disciplíne a hry poznávacie, objavujúce, napríklad sa pýtajte prečo je jablko okrúhle a hruška nie. Akú farbu by mala mať päťka a jednotka na vysvedčení, prečo?
- Dohodnite sa v rodine o používaní počítačov, mobilov, smartfónov. Nech si deti vyskúšajú pol dňa bez mobilu...
- Nech všetky deti čítajú! Rodičia by sa mali veľa rozprávať s deťmi v pubertálnom veku - o ich názoroch na politiku, choroby, vnímanie seba - nie poúčať, ale besedovať, dávať otázky, otvárať problémy na hodnotenie, kritické myslenie a na tvorivosť - Klásť im otázky: Ako by si to zlepšil? Čo navrhuješ?...