• Deň narcisov 2022

     • Podporujeme zbierku Ligy proti rakovine Deň narcisov 2022!  Aj tento rok v našej škole stretnete dobrovoľníkov, ktorí Vám radi odovzdajú narcis na znak podpory a spolupatričnosti s ľuďmi chorými na rakovinu.

      Viac informácií prečo a ako podporiť zbierku Ligy proti rakovine nájdete na Deň narcisov (dennarcisov.sk)

     • Ako 1.C uletela do Motýľova

     • Zajačiky z 1.C sa po ceste do praveku vybrali na výlet do Motýľova. Okrem čítania a písania o zvieratách na lúke prileteli aj ku kvetom z matematiky. Naučili sa ako to chodí v živote motýľa a pozreli si najkrajšie motýle sveta. Na každého ruke alebo krku pristál motýľ, ktorého hľadali v knihách, čo priniesli. A nakoniec preleteli k výrobe nádherných obrázkov. 

     • Veľkonočný ježko z 2.B

     • Včielky z 2.B tak zaujal text v čítanke Veľkonočný ježko z obilia, že si ho spolu s rodičmi vypestovali počas veľkonočných sviatkov. Musíte uznať sú naozaj šikovní. Ježkovia spolu s vajíčkami boli krásnou veľkonočnou výzdobou. 

      Poďakovanie patrí nielen deťom, ale aj ich rodičom. 😊

     • Zápis do prvého ročníka

     • Apríl sa tiež na všetkých žilinských školách niesol v duchu zápisu detí do 1.ročníka. Na našej škole sme zapísali 73 detí, čiže budeme otvárať 3 prvé triedy, z toho jednu so zameraním na športovú prípravu. Rodičom ďakujeme za dôveru a tešíme sa na prváčikov v septembri.

     • Mestom Žilina

     • Tretiaci sa prvý aprílový zúčastnili peknej chladnej prechádzky mestom Žilina. Oboznámili sa so stručnou históriou nášho mesta, vystúpili po strmých schodoch okolo úžasných zvonov až na balkón Burianovej veže a pozreli sa na naše mesto z výšky.

      Prešli si významné pamiatky v meste, ukázali si Krajskú knižnicu a navštívili Rosenfeldov palác. V podkroví sa ukrýva úžasná interaktívna výstava bábok zo Žilinského bábkového divadla. Deti si mohli vyskúšať aká náročná je práca bábkohercov a koľko vážia niektoré bábky, alebo aké náročné je ich ovládanie. Výstava je spracovaná priam očarujúco a vrelo ju odporúčame všetkým. Ďakujeme.   

     • Za príbehmi v knižnici

     • Počas mesiaca marec a apríl všetky triedy z 1. stupňa navštívili pobočku Mestskej knižnice na Hájiku.

      Pani knihovníčky pripravili pre deti pekné oboznámenie sa s knižnicou. Deti plnili rôzne úlohy - vyhľadávanie knižiek v knižnice, tvorenie písmen z vlastného tela, vyhľadávanie konkrétnych informácií, diskusia o prečítaných knižkách a o autoroch, ktorí píšu pre deti. Deti dostali aj pekné knižné typy na ich ďalšie čítanie.

      Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

     • Vyhodnotenie domáceho kola matematickej olympiády

     •  

       

      Naši dvaja úspešní riešitelia domáceho kola Matematickej olympiády

      PETER ŠVRLO – 6.B

      FERDINAND STRAKA – 8.A 

      postúpili do okresného kola tejto súťaže a stali sa úspešnými riešiteľmi okresného kola. Ferdinand Straka obsadil 2. - 3. miesto, Peter Švrlo 4. - 5. miesto.

      Gratulujeme!!!

      Za vyriešenie náročných matematických úloh dostali zaujímavú odmenu, z ktorej sa tešili.

     • Vyhodnotenie školského kola pytagoriády

     • Všetci úspešní riešitelia školského kola Pytagoriády z našej školy boli ocenení a tešili sa z výhier. Gratulujeme našim šikovným žiakom z 2. stupňa.  

      5. ročník: Holubová Tamara (1. miesto) 

      6. ročník: Švrlo Peter (1. miesto); Klimková Adela (2. miesto); Čúz Roman, Závodský Michal (3. miesto); Kostíková Aneta (5. miesto); Trnovcová Kamila (6. miesto) 

      7. ročník: Paulus Michal (1. miesto); Gabura Dávid (2. miesto); Cesneková Nina (3. miesto) 

     • Slávnostné oceňovanie pedagógov

     • V Mestskom divadle Žilina aj tento rok oceňoval pán primátor Fiabáne pri príležitosti Dňa učiteľov najlepších pedagogických pracovníkov z nášho mesta. Z našej školy získala toto ocenenie za dlhoročnú kvalitnú učiteľskú prácu naša kolegyňa Mgr. Jana Ružbarská. Pani učiteľke srdečne blahoželáme a sme hrdí, že pracuje práve u nás.

     • Výprava zajkov z 1.C do praveku

     • Zajkovia sa vybrali po stopách dinosaurov až do praveku! Pripravili výstavku kníh o dinosauroch, doniesli dinosaury, ktoré sme pomenovávali, prečítali si príbeh o malom dinosauríkovi a rátali dinosaurie príklady. Nechýbali ani videá s dinosaurami, kde videli, ako dinosaury žili. A samozrejme každý vytvoril vlastnú pravekú krajinu dinosaurov. 

     • Noc a Andersenom - poďakovanie

     •  

      Touto cestou sa chceme poďakovať za pomoc a podporu pánovi primátorovi Petrovi Fiabáne za „živý“ dar – čitateľský strom a za realizáciu výsadby odboru životného prostredia. Pánovi Jaroslavovi Kmeťovi – firme Toner za sponzorskú tlač záložiek pre všetky zúčastnené deti, za výbornú pizzu pánovi Gelieňovi a Pizzerii Pelegrino, Bábkovému divadlu v Žiline za zapožičanie bábok, pánovi Baumanovi a pani Závodskej za ich úžasné predvedenie, pánovi Michalovi Vidanovi – riaditeľovi Mestského divadla v Žiline za jeho čas a čitateľský zážitok, Krajskej knižnici za zapožičanie knižiek a distribúciu materiálov, vydavateľstvu Slovart za knižný dar a poskytnutie zľavy, Mestskej knižnici na Hájiku za vytvorenie sprievodného programu a zapožičanie kníh, kníhkupectvu Artforum za knižný dar pre našich nových spolužiakov z Ukrajiny 🙂.

      Aj vďaka Vám všetkým bola táto akcia veľmi vydarená
      a deti mali obrovskú radosť nielen z čítania.

      Mgr. Daniela Ozimý
      koordinátor Noci s Andersenom na našej škole

     • Noc s Andersenom

     • Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy.

      Na Slovensku sa konal v tomto roku už 17. ročník a  v piatok 4. apríla 2022 si toto podujatie mohli po prvýkrát užiť aj deti z 1. stupňa našej školy. Vďaka tvorivo pripravenému programu sa mohli deti preniesť do sveta rozprávok. Vyskúšať si napr. triedenie šošovice a hrášku ako Popolušky, skladať rozprávkové puzzle, vypočuť si rozprávku Cisárové nové šaty, ktorá oslavuje už 185 rokov, stretnúť sa na dosah ruky s bábkami, ktorým ľudia dávajú svojím hlasom a pohybom život alebo vytvoriť svoj vlastný príbeh a mnoho ďalšieho.

      V rámci programu sme chceli urobiť rekord a nájsť najstaršiu knihu. Na naše veľké prekvapenie deti priniesli množstvo unikátnych kníh a najstaršia kniha bola až z roku 1787, ktorú priniesla Zoe Golisová z 2.B. Po vychutnaní si pizze a absolvovaní programu, si deti pripravili svoje peliešky a čakala ich rozprávka na dobrú noc, ktorá deti síce neuspala ale určite to bola noc plná zázrakov.

      Veľké poďakovanie patrí všetkým pani učiteľkám, pani vychovávateľkám, pani asistentkám a pani zástupkyni za úžasný večer pre deti. 

                                                                             Mgr. Daniela Ozimý
      koordinátor Noci s Andersenom na našej škole