• Malí veľkí pomocníci

     • Hovorí sa, že deti sa veľa vecí naučia pozorovaním. A takto to bolo aj pri meraní teploty dospeláckym dozorom vo vestibule školy. Malé deti to odkukali a spýtali sa, či môžu teplotu merať ony. Týmto chcem pochváliť našich malých veľkých pomocníkov - žiakov z 1.stupňa, ktorí prebrali úlohu meračov teploty. Táto činnosť ich veľmi baví a vykonávajú ju naozaj perfektne.

     • Zápis do 1. ročníka

     • Tento rok prebieha zápis do prvého ročníka našej školy elektronickou formouZápis žiakov do prvého ročníka na našej škole pre školský rok 2020/2021 pokračuje do konca apríla 2021.  Odporúčaná je elektronická komunikácia bez osobnej prítomnosti detí.

      Bližšie o našej ponuke pre vaše deti v sekcii Prváci.

     • Čerstvé hlavičky

     • Vážení rodičia, milí žiaci a žiačky, 

      čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a s vyváženou stravou nám to aj viac myslí. A to sa v škole vždy zíde! Preto potrebujeme dostať ešte viac ovocia a zeleniny do školy.

      Kaufland tento rok organizuje 3. ročník projektu Čerstvé hlavičky a hľadá partnerské školy pre každú zo svojich predajní, ktoré od nich získajú pravidelný prísun kvalitného ovocia alebo zeleniny pre svojich žiakov na celý rok.

      Stačí, ak na stránke cerstvehlavicky.sk nájdete našu školu (pre jednoduchšie vyhľadanie vpíšte „Námestie mladosti“) a zahlasujete za nás! Tento rok nie je hlasovanie podmienené nákupom v reťazci, ale len vpísaním overovacieho kódu, ktorý vám bude zaslaný bezplatnou SMS správou.

      HLASOVAŤ MOŽNO OPAKOVANE, KAŽDÝ DEŇ AŽ DO 23. júna 2021.

      Každý hlas sa počíta. Naša škola vzhľadom na počet žiakov (a ich členov rodín, priateľov...) má obrovskú šancu tento rok vyhrať. Stačí len naša spoločná snaha - každodenné hlasovanie a aj naša škola sa môže stať jednou zo 70 škôl, ktoré budú dostávať ovocie a zeleninu pre žiakov celý školský rok 2021/2022.

      Podporte našu školu v tomto projekte a pomôžete nám zabezpečiť pre Vaše deti pravidelnú porciu zdravej a čerstvej zeleniny a ovocia.

      S poďakovaním,

       

      PaedDr. Janka Kamenská Halečková
      riaditeľka školy

     • Deň Zeme u prvákov

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň Zeme u prvákov.

      Ako si prváci z 1.B pripomenuli Deň Zeme? V tento deň sme si pozreli zaujímavú prezentáciu o našej planéte, ktorá je domovom rastlín, živočíchov a samozrejme človeka. 

      Deti zistili, že okrem človeka nikto iný  nemôže pomôcť našej planéte. Človek vymyslel veľa dobrých vecí, ale zabudol na množstvo odpadu, ktorý je potrebné triediť a nevyhadzovať do prírody. Jednoducho byť zodpovední. Tejto zodpovednosti je potrebné sa učiť od malička.

      Počas dňa plnili úlohy, čítali zaujímavosti  a vyrobili si knihu o našej planéte. Vymaľovali podľa čísel, krásne obrázky. Prváci sa naozaj snažili. Nakreslili aj ako vyzerá naša planéta zvnútra.

      Vysvetlili sme si význam slova zem a ako malí záhradkári sme do vyvýšených záhonov pri škole, v ktorých nám rastú liečivé bylinky, zasiali semienka kvetov, o ktoré sa budeme starať.

     • Včela medonosná

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Včela medonosná.

      Štvrtáci sa v rámci aktivít ku Dňu Zeme zoznámili nielen so včelou medonosnou a jej životom v úli, ale aj s prácou včelára vďaka krátkemu edukačnému videu, ktorým našich žiakov pozvala pani učiteľka Frolová do včelnice svojej mamy. Sprostredkovane im tak umožnila nahliadnuť včielkam priamo pod nožičky bez rizika štipancových nehôd. Do školy priniesla aj skutočné nástroje včelárov a odpovedala na veľké množstvo spontánnych otázok našich včelích zvedavcov. Nakoniec naši malí poučení "včeráli" zo včelieho plástu vlastnoručne vyrobili naozaj krásne sviečky. Čo poviete?

     • Dívaj sa, tvor a rozprávaj

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Dívaj sa, tvor a rozprávaj.

      Dívaj sa okolo seba, citlivo vnímaj a poznávaj všetko, čo Ťa zaujme, tvor sám alebo s ostatnými a porozprávaj sa s nimi o tom, čo si pri tvorivej hre prežil, čo ťa pri nej napadlo a viedlo k zamysleniu...aj takéto aktivity artefiletiky prostredníctvom práce s hlinou si mohli vyskúšať deti z 1.stupňa so svojimi pani učiteľkami vďaka pani učiteľke Kotríkovej. Ďakujeme.

     • Deň Zeme v 2.A

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň Zeme v 2.A.

      Deň zeme sme v 2.A oslávili únikovou hrou, kde sme si zopakovali triedenie odpadu, vyriešili otázky z kvízu, poskladali puzzle a mnoho ďalších úloh. Farbami sme tvorili, akoby sme chceli, aby vyzerala naša planéta. Obrázky hovoria jasne, že by sme chceli aby sa usmievala :-) a preto sme si povedali ako môžeme pomôcť aj my.

      Veľkú pochvalu si zaslúžia dievčatá z 2.A - Dominika Čečková, Nelka Andelová a Kristínka Možješová, ktoré dobrovoľne poobede čistili Hájik, za čo si zaslúžili pochvalu aj na FB od neznámych obyvateľov Hájika. Šikulky! A ešte nás čaká výroba tašiek a vrecúšok zo starých tričiek. Tešíme sa!

     • Naši úspešní riešitelia okresného kola pytagoriády

     • Prestavujeme Vám bystré hlavičky z 2. stupňa, ktoré zabojovali v okresnom online kole matematickej súťaže PYTAGORIÁDA. Konkurencia bola velikánska, preto si zaslúžia náš potlesk.

      5. ročník: Peter Švrlo 5.C – absolútny víťaz – 1. miesto!!!; Michal Káčik 5.A; Juraj Knutelský 5.C; Michal Závodský 5.B; Roman Čúz 5.A; Andrej Rička 4.C (učí sa MAT v 5.B); Linda Straková 5.B; Kamila Trnovcová 5.C

      6. ročník: Tereza Holubová 6.B; Nina Cesneková 6.A; Alexandra Tašková 6.A

     • Učíme sa vonku

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Učíme sa vonku.

      Deti z rybičkovej triedy z 2.A si vyskúšali počas tohto obdobia aj učenie sa vonku, kde zbierali rôzne prírodniny podľa abecedy, naučili sa poznávať niektoré jarné rastlinky, vyskúšali si odhadnúť čo je meter a čo je meter štvorcový. Porozprávali sme sa o ochrane životného prostredia. Počasie nám prialo a aktivity sa nám veľmi páčili :-).

     • Dejepis inak

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Dejepis inak.

      Dejepis nie je len úmorné opakovanie rokov a trápenie hlavičiek nad súvislosťami. Môže byť aj zábavný, stačí využiť kreativitu detí, ktoré pri náročnom dištančnom vzdelávaní trošku pookriali. Nechali sme dvere fantázie otvorené dokorán a tu je výsledok :)))

      Žiaci 7. ročníka písali listy historickým osobnostiam, ktoré sme preberali na hodinách. Boli naozaj zvedaví a kreatívni ♥

      Žiaci 8.ročníka sa nenechali zahanbiť a môžu konkurovať tvorcom meme na  sociálnych sietiach. Ako sa  dá prostredníctvom memečiek  zachytiť historická súvislosť? Pre ôsmakov, úplná malina! Národní obrodenci môžu byť spokojní...

      Na hodinách dejepisu sme využili aj talenty tých, ktorí radi kreslia. Napr. pri návrhu obalu na učebnicu alebo zachytení preberaného učiva.

       

     • Jurij Gagarin u druhákov

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Jurij Gagarin u druhákov.

      Dňa 12.4. sme si pripomenuli 60. výročie, kedy obletel Jurij Gagarin ako prvý človek našu Zem. Táto téma veľmi zaujala deti z 2.B.

      Počas viacerých dní si čítali o Gagarinovi, o kozme, písali o ňom krátke texty, pracovali v skupinách, dvojiciach, individuálne. Naučili sa nové poznatky, rôzne zaujímavosti. Na záver vyrábali raketoplán. Veľmi sa im to páčilo.

     • Ruské slovo

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Ruské slovo.

      V rámci celoslovenskej súťaže "Ruské slovo" (“Русское слово”), ktorá bola tento rok venovaná rodine, žiaci 5.-9. tried, ktorí sa učia druhý jazyk ruský, nakreslili ilustrácie k ruskej piesni «Это моя семья» (Toto je moja rodina).

     • S nemčinou po svete

     • Nemčinári z deviateho ročníka vytvorili počas dištančného vzdelávania prezentácie o krajinách, ktoré túžia navštíviť alebo ich už navštívili. Ich úlohou bolo vžiť sa do kože zamestnanca cestovnej kancelárie, predstaviť dané miesto a jeho atrakcie. Nájdete v nich a mapy s konkrétnymi trasami, aby ste sa nestratili a samozrejme aj odporúčania, ako sa tam dostať. A to všetko v nemeckom jazyku. Všetci si zaslúžia pochvalu. Nech sa páči, poďte cestovať!

      prezentacia_adamsabol.pptx

      prezentacia_sofiasmihovska.pptx

      prezentacia_clareduzekova.pptx

     • Veselé kamene

     • Deti zo 4.B sa pridali k hre Veselé kamene. Spoločne sme si boli nazbierať kamene rôzneho tvaru a veľkosti. V škole si ich deti pomaľovali  podľa vlastnej fantázie. Na spodok kameňa napísali heslo Veselé kamene a naše PSČ.

      Kamene potom poroznášali na rôzne miesta. Niektorí na Hájik, ini k starým rodičom do iných miest alebo niekde v rámci výletu. Na FB je stránka, kde sa nájdené kamene odfotia a ľudia ich presunú na iné miesto. Veselé kamene tak putujú z miesta na miesto.

      Dúfame, že aj naše kamene niekoho potešia a posunú ich na nové  miesta. 

     • Čitateľský kútik

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Čitateľský kútik.

      Na spestrenie hodín čítania žiaci prvého stupňa využívajú nový čitateľský kútik s pohodlnými vakmi a mäkkučkým kobercom. Čítanie "bolí" zrazu oveľa zaujímavejšie a zábavnejšie. Určite si tam budeme spríjemňovať hodiny čítania častejšie.

     • Tvoríme vlastnú knihu

     • Do súťaže Tvoríme vlastnú knihuktorej spoluorganizátorom je Krajská knižnica v Žiline spolu s Poľskom a Českou republikou, sa z našej školy zapojili dva autorské tímy. Z 5.A Rebeka Križanová s Veronikou Trnovcovou s knihou Záhadné mestečko a z 9.B Lea Kubíncová s Valentínou Stoilovou s knihou Príbeh, ktorý sa nestal.

      Knihy sú krásne nielen vizuálne, ale výborné aj obsahovo. Mladé autorky približujú svoj svet fantázie, vnímania, schopnosti vyjadrovať sa, či budovať nápaditú príbehovú linku. Držme im palce, aby sa knihy páčili aj porote!

       

     • Vieme vyjadriť a prezentovať svoje názory?

     • Sme vnímaví? Všímame si, čo sa okolo nás deje? Čo je pre nás najcennejšie? Zažívame ťažké časy? Ako vnímame našu krajinu? Vnímame zvieratá ako živé bytosti alebo ako veci?

      Nad týmito otázkami sa zamysleli naši žiaci zo 6.B, 9.A a 9.B  a ponúkli nám svoje úvahy a zamyslenia. Chcete vedieť aj vy, rodičia, o čom rozmýšľajú vaše deti? Aké majú názory? Čo si o niektorých veciach myslia? Čo sa im páči alebo s čím nie sú spokojní? Čo ich teší, z čoho sú smutní? Názory detí sú predsa obrazom života nás, dospelých... Aký obraz im ponúkame?

      Nech sa páči, nájdite si čas napríklad pri popoludňajšej kávičke alebo čaji. Myslím, že to aj pre vás bude zaujímavé čítanie. Lebo pre mňa ako ich učiteľku slovenčiny to veru zaujímavé a podnetné bolo...

      Niektoré z ponúknutých literárnych prác budú zaslané do celoslovenskej súťaže Cesty za poznaním minulosti 2021, ktoré vyhlásilo a organizuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Vyhodnotenie súťaže prebehne v septembri 2021.

      Mgr. Oľga Labajová