• Školy v prírode

     • V mesiacoch máj a jún sa všetky triedy z 1. stupňa zúčastnili škôl v prírode. Učenie vonku, zábava, radosť, kúpanie a plno smiechu je len pár slov, ktoré vystihujú naše úžasné pobyty. Deti si vyskúšali stráviť týždeň bez rodičov a zvládli to výborne. Užili sme si to naplno a tešíme sa opäť o rok. Ďakujeme všetkým pani učiteľkám a pani vychovávateľkám za vytvorenie super programu a starostlivosť o našich školákov.

     • Ako vidíme naše mesto

     • Žiaci 7.B v rámci projektového zadania zo slovenského jazyka vytvorili knihu Ako vidíme naše mesto. Spoločne vyskladali z rôznych tém obraz, v ktorom využili svoje vedomosti z umeleckého opisu (obľúbeného miesta), dynamického opisu (tradičné recepty), informačného alebo výkladového slohového postupu (opis miesta z pohľadu turistu, história niektorých pamiatok), ktoré obohatili ilustráciami a obrázkami.

      Verím, že všetci, ktorí si toto dielko prečítate, v ňom nájdete nejakú inšpiráciu pri plánovaní svojich výletov alebo si upečiete štrúdľu či podlesníky podľa uvedených receptov.

       

      Mgr. Oľga Labajová
      vyučujúca SJL

      Ako_vidime_nase_mesto.pdf

     • Zajačia rodinná opekačka

     • D1.C ukončila školské povinnosti opekačkou na hradisku, kde si všetci zajkovia oddýchli po namáhavom roku, pochutili si na opekaných dobrotách, zahrali futbalový zápas a hlavne s poriadne zabavili :)

     • V reštaurácii

     • Dovolenky a leto sa nezadržateľne blížia a s nimi aj cestovanie do zahraničia. Naši tretiaci sa na hodinách anglického jazyka zahrali na reštauráciu. Vytvorili si vlastné menu, vymysleli si názov reštaurácie, pripravili stolovanie a vyskúšali si objednávanie v reštaurácií. Komunikácia v cudzom jazyku je náročná, ale hladní a smädní už na dovolenke nezostanú 🙂.

     • New Generation Challange

     • Dňa 17.6.2022 sa uskutočnil na Martinskej základnej škole streetballový turnaj NEW GENERATION CHALLENGE. Turnaja sa zúčastnilo 30 družstiev zo žilinských základných škôl a súťažili v 3 kategóriách U11, U13, U15 zmiešaných družstiev chlapcov a dievčat.

      Naša škola postavila v kategórii U13 jedno družstvo a v kategóriách U11 a U15 po dve družstvá. Zápasy boli zaujímavé, napínavé a naši žiaci ukázali, že sa v športových súťažiach vieme aj víťazne presadiť .V kategórii U11 družstvo v zložení Natália Šmihovská, Sára Sabolová, Jakub Vyletel, Matej Tužinský a Stano Stenchlák získali 3.miesto.

      Okrem zápasov sme sa zapojili aj do súťaží v streľbe trestných košov, kde do finále postúpili Emma Vavricová a Jakub Vyletel. V súťaži basketbalových zručností sa do finále prebojovala Lenka Šlesarová, ale na víťazstvo týchto aktivít sa nám nakoniec nepodarilo siahnuť. Verím, že cenné skúsenosti zužitkujeme na budúci rok .

     • Ako sa nám darilo na Technike

     • Vyučovanie predmetu Technika je pre našich žiakov možnosťou pracovať s rôznymi materiálmi, nástrojmi a náradím.   Naši žiaci pri práci na rôznych výrobkoch v závislosti od ročníkov prejavili svoju zručnosť, tvorivosť a nápaditosť. Pracovali nielen s drevom, ale aj s plastom. Venovali sa aj šitiu a tiež vareniu  Niektoré svoje výrobky si mohli zobrať domov a pochváliť sa rodičom. 

      Posúďte sami ako sa im výrobky podarili. 

     • Šiestaci na cestách

     • V mesiaci máj sa žiaci 6.A a 6.B zúčastnili exkurzie v našom meste. Najskôr sme navštívili  Burianovu vežu, z ktorej sme videli až na Hájik, a potom  Rosenfeldov palác s výstavou bábok. Tu si žiaci vyskúšali nacvičiť štyri druhy divadiel, ktoré potom zahrali svojim spolužiakom.

      Následne sme sa presunuli až do Britského centra v Krajskej knižnici na prednášku o Spojenom Kráľovstve.  Koncoročný výlet si žiaci užili v Zuberci, kde na jednom mieste nielenže spoznali život na oravskej dedine v minulosti, ale zahrali sa aj na jaskyniarov v Brestovskej jaskyni a svoje sily si vyskúšali v lanovom parku. No čo povedať, asi len to, že bol krátky deň na toľko aktivít.

     • Návšteva pána primátora

     • V júni navštívil žiakov 1. stupňa našej školy pán primátor Fiabáne. Deti mali mať v tento deň piknik na školskom dvore. Keďže im počasie neprialo, urobili si piknik v triedach. Pán primátor navštívil všetky triedy, porozprával sa s nimi, prečítal úryvky z kníh a pozrel si i motýliu farmu u štvrtákov. Na záver sa išiel s deťmi odfotiť k lipe, ktorá bola zasadená na školskom dvore pri príležitosti akcie Noc s Andersenom.   

     • Kreatívne záložky

     • S našou partnerskou školou v Plzni si žiaci vymenili krásne kreatívne záložky, ako malú pripomienku, že obe školy ďalej pokračujeme v cielenom rozvíjaní čitateľskej gramotnosti. Záložka ako symbol, že čítame spolu, aj keď v iných krajinách :) Ďakujeme veľmi pekne.

     • EYOF 2022 - Privítanie olympijského ohňa

     • V stredu 1. júna sa v podvečerných hodinách konala jedna z hlavných aktivít tohtoročného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF 2022) – „Privítanie olympijského ohňa“. Ten do Banskej Bystrice pri tejto príležitosti priniesla z Ríma naša olympionička, reprezentantka v streleckej disciplíne skeet, Danka Barteková.

      Vzhľadom na úspešne pôsobenie v projekte OCEP bola naša škola vybraná ako jediný zástupca žilinského kraja, aby sa tak spoločne s predstaviteľmi olympijských klubov SR stala nositeľom odkazu a symbolického roznesenia štafety s ohňom do celého Slovenska. Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili naši žiaci z 8.A Ferko Straka, ktorý od Danky Bartekovej prevzal olympijský oheň a vlajkonosič Dominik Tužinský. Chlapci si otvárací ceremoniál užili a určite ich potešil aj koncert kapely Desmod po skončení hlavnej časti J My im zase ďakujeme za nádhernú reprezentáciu nielen našej školy ale aj nášho kraja. Zároveň ďakujeme aj Slovenskému olympijskému a športovému výboru za túto jedinečnú príležitosť!

     • Po stopách lásky

     • V prvej polovici mája sa žiaci nielen 8. ročníka zúčastnili exkurzie v Banskej Štiavnici. Navštívili Banku lásky, Arborétum, Kalváriu a aj Starý zámok. Krásy tohto historického mesta okúsili na každom kroku jeho ulíc.

      Dostali sme tak možnosť dozvedieť sa opäť niečo viac o nenaplnej láske Maríny Pischlovej a Andreja Sládkoviča, ktorý napísal “Marínu” - najdlhšiu ľúbostnú báseň pre svoju milú. Bankou lásky nás previedla pani sprievodkyňa, vypočuli sme si dojemný príbeh, prešli sa domom plnom interaktívnych expozícií, ktorý patril Maríne a jej matke a nakoniec sme si mohli prezrieť aj trezor lásky vytvorený z veršov tejto srdcervúcej básne. Osud zaľúbených napokon rozdelil, avšak táto báseň ostane naďalej znakom obrovskej lásky, ktorú k sebe uchovávali a možno aj novým lákadlom pre turistov, tak ako je vo Verone príbeh Rómea a Júlie.

      Celý deň sme si užili, ako sme len mohli. Ja osobne by som určite Banskú Štiavnicu navštívila znova, pretože je tam toho omnoho viac, čo stojí za pozornosť. Týmto by som sa chcela poďakovať našim pani učiteľkám, vďaka ktorým sme sa mohli pozrieť na pár slovenských pamiatok a strávili s nami tento nezabudnuteľný deň.

      Ema Kákošová, 8.A

     • Hrnčiari z 3.A

     • Tradičné remeslo hrnčiarstvo a prácu s hlinou si mali možnosť vyskúšať naši tretiaci Rybičky počas výtvarnej výchovy. Vyskúšali si modelovanie z hliny, vytváranie rôznych predmetov, ale aj točenie na hrnčiarskom kruhu, ktoré na deti pôsobilo veľmi príjemne a upokojujúco.

      Pozreli si hrnčiarsku pec a ako vyzerajú výrobky pred a po výpale a zistili aká je práca s hlinou náročná ale aj zábavná. Ďakujeme za ukážku a spolupráci starším spolužiakom a pani učiteľke Mirke Kotríkovej. Tešíme sa na ďalšie stretnutia.   

     • Tržnica v ŠKD

     • V našom ŠKD SRDIEČKO sme aj my oslávili deň detí našou už pomaly tradičnou tržnicou. Deti sa nielen zabavili, ale si aj zopakovali finančnú gramotosť.

      Peniažky si zarobili absolvovaním športových súťaží, ktoré potom minuli na nákup hračiek, sladkostí a iných drobností. Už teraz sa tešíme na tržnicu budúci rok.

      Pani vychovávateľky z ŠKD

     • Motýlia farma

     • Motýlia farma v našej triede - 4. A  bola pre nás veľkým zážitkom. Začalo sa to tým, že nám p. učiteľka Katka Jurgová objednala húsenice babôčky bodliakovej. Všetci sme sa tešili, že na vlastné oči uvidíme celý ich vývin.

      Prvý týždeň u nás prežili ako húsenice. Na druhý týždeň, keď sme v pondelok prišli do školy už z nich boli kukly. Priebehom ďalšieho týždňa sa z nich stali prekrásne motýle. Mali sme to šťastie, že sme videli ako z kukly vyliezol posledný motýľ.  Odvtedy sme sa o nich každý deň starali. Nosili sme im kvety, čerstvé ovocie a pozorovali sme ako sajú sladkú šťavu a poletujú. Po ďalšom týždni prišiel čas rozlúčky.

      Z piatich húseníc sme vychovali päť prekrásnych motýľov, ktoré poletujú niekde v dažďovej záhrade.

      Žiaci 4. A

     • MDD v Mini ZOO

     • 1. jún -  MDD bol v našej triede 4.A dňom plný zážitkov. Ráno sme zažili piknik priamo v triede, keďže vonku pršalo. Potom  sa prišiel  do našej triedy pozrieť samotný pán primátor Peter Fiabáne, ktorému sme porozprávali o našej motýlej záhrade. Rád nám odpovedal aj na naše zvedavé otázky. Keď sa slniečko opäť na nás usmialo, vyrazili sme na výlet do MINI ZOO na sídlisku Vlčince. Aj keď sa ZOO volá MINI zvieratiek tam bolo naozaj veľa a vďaka milej pani sprievodkyni sme sa dozvedeli veľmi veľa nových informácii o živote zvieratiek. Nakoniec sme náš spoločný sviatočný deň ukončili sladkou zmrzlinou.

      Žiaci 4.A

     • Krajské kolo Hviezdoslavovho Kubína

     • V Martine sa konalo krajské kolo HK, na ktorom mala zastúpenie aj naša škola a to vďaka žiakovi Leonardovi Muškovi (4.A),  víťazovi okresného kola. Napriek vysokej konkurencii sa Leonardovi M. podarilo svojim vtipným prednesom prózy zaujať odbornú porotu, ktorá ho ocenila čestným uznaním, z ktorého mali radosť spolu s ním aj pani učiteľky. Gratulujeme! 

     • EYOF 2022

     • 1. júna sa neoslavoval len Deň detí, ale v Banskej Bystrici sa pod Pamätníkom SNP konali aj hlavné oslavy Olympijského dňa organizované Slovenským olympijským a športovým výborom. Olympijský deň spája šport s kultúrou a výchovou a snaží sa o utvorenie spôsobu života, založeného na radosti z vynaloženého úsilia, výchovnej hodnote dobrého príkladu a na rešpektovaní základných etických princípov.

      A keďže naša škola je úspešne zapojená do projektu EYOF 2022, nemohli sme na tomto podujatí chýbať. Najlepší športovci našej školy tak strávili v Banskej Bystrici popoludnie plné športu a pohybových aktivít, ako aj stretnutí s našimi olympionikmi, ako napr. aj s Nasťou Kuzminovou. Boli pre nich pripravené ukážky viacerých olympijských športov, ale aj jumping, kin-ball, footdarts, panna football, spikeball, bubble football, lezecká stena, balančné lano slackline či množstvo ďalších sprievodných aktivít, ktoré si mohli vyskúšať. Ako to pod Pamätníkom SNP vyzeralo si môžete pozrieť v našej galérii.

      Mgr. Barbora Boguská

     • Na kardiopulmonálnej resuscitácií je najťažší jej názov

     • „Pomoc jednému človeku nemusí znamenať zmenu celého sveta, ale môže znamenať zmenu sveta pre jedného človeka“  

      DREAM WALL 

      8 zamestnancov našej školy sa zúčastnilo 3-dňového zdravotníckeho školenia, na ktorom pod vedením skúseného záchranára Bc. Petra Martineka, MBA (Slovenský Červený kríž) získali praktické skúsenosti pri poskytovaní prvej pomoci. Naučili sa správne vykonať KPR (kardiopulmonálna resuscitácia) a používať AED defibrilátor. 

     • Záhradníci zo 4.C

     • Žiaci 4.C sa zmenili na záhradníkov. Rozhodli sa, že sa postarajú o svoj triedny záhon. Zobrali rukavice, náradie, krhly, kvety a vrhli sa do práce. Najskôr záhon vyčistili od buriny a doplnili zeminu. Potom si pripravili kvietky, rozložili ich a  keď boli všetci spokojní s tým, ako to bude vyzerať, kvety zasadili. Na záver kvietky poliali a spoločne sa dohodli, že sa o svoju "záhradku" budú pravidelne starať. 

     • Slovenčinárske tvoridielne

     • Napísať báseň. Celkom jednoducho znejúca veta. V skutočnosti je však vyjadrením pocitov a myšlienok, či už tých pekných alebo aj smutných. "Téma je sloboda alebo láska," táto veta znejúca z úst pani učiteľky nám mnohým v 7.A spôsobila, že nám skoro vypadli perá z rúk. "My máme písať báseň?" prehnalo sa hlavou nejednému z nás. Každý sa ale pokúsil vydať zo seba to najlepšie, aby naše básničky vyjadrovali, že aj my dokážeme preniesť svoje pocity, nápady do jednoduchých veršov.

      Zároveň Vám predstavujeme knihy bájok 6.A a 6.B triedy. Tieto "dielka" vytvorili šiestaci na hodinách slovenského jazyka a literatúry v mesiacoch marec a apríl. Okrem výborných textov si v knihách môžete pozrieť aj ich vydarené ilustrácie. Prajem príjemné čítanie.

      Kniha básní 7.A

      Kniha bájok 6.A

      Kniha bájok 6.B

      Simona Luhová, žiačka 7.A