• Komixové "minútky"

     • Čítate radi? Máte radi v knihách ilustrácie? Tak potom určite poznáte aj komix. Je to literárny žáner, ktorý v sebe spája text a obrázky. Piataci z tried 5.A a 5.C vytvorili krátke autorské komixy, z ktorých vznikli tieto dve dielka: Kniha komixov 5.A a Obrázkové nápady z 5.C.

      Vyzerá to jednoducho, ale podať príbeh s pointou na takom malom priestore si zaslúži minimálne pochvalu. Veď posúďte sami.

     • Bájky

     • Naši šiestaci sa stali spoluautormi kníh. Ako je to možné? Žiaci 6.A a 6.B vytvorili v rámci projektovej práce na hodinách slovenského jazyka a literatúry v mesiacoch apríl až máj Knihu bájok 6.A a Knihu bájok 6.B.
      Na hodinách literatúry sa najskôr zoznámili so slávnymi bájkarmi ako Ezop, Krylov, La Fontaine, Petiška a ich dielami. Všímali si ich formu, postavy a ich vlastnosti, ktoré nám práve v bájkach pripomínajú nás ľudí. Pri každom prečítanom texte sa snažili sformulovať ponaučenie pre každodenný "ľudský" život.

      Ďalšou fázou bolo obdobie príprav - každý autor si premyslel príbeh, postavy, ponaučenie svojej bájky. Mnohé sú doplnené obrázkom, ale čo sa cení ešte viac, väčšina šiestakov svoje texty doplnila vlastnou ilustráciou.

      Nech sa páči, čítajte, zabavte sa a možno aj trochu poučte....
       

     • Voľné pracovné miesta

     • Základná škola, Námestie mladosti 1, Žilina, príjme do pracovného pomeru: 

      • upratovačku do školskej telocvične, s nástupom od septembra 2021

      Požiadavky na uchádzača: zdravotná spôsobilosť, odborná spôsobilosť

      Pracovný pomer: dohoda počas víkendov a prázdnin

      hodinová sadzba v súlade so zaradením v príslušnej triede 1

      Dátum nástupu : september 2021

      Uchádzači o pracovné miesto doručia:

      - žiadosť o prijatie do zamestnania

      - súhlas uchádzača na použitie osobných údajov pre potreby prijatia do zamestnania

      Požadované doklady posielajte do 30.7.2021 na adresu školy: ZŠ Námestie mladosti 1, Žilina
      Kontaktná osoba: PaedDr. Janka Kamenská Halečková, riaditeľka školy,
      e-mail: zsmladosti.hajik@gmail.com, 041/5078611, 0915792784

     • Bodka na záver školského roka v 1.A

     • Krásnu bodku na záver školského roka urobili žiaci 1.A spoločným výletom na Straník. Pani učiteľka Katka, pani vychovávateľka Dáška, rodičia a koalky si užili peknú slnečnú nedeľu. Rozlúčka s prvým ročníkom dopadla na jednotku. 

     • Výlet 5.A a 5.B

     • V piatok 18.6.2021 sa triedy 5.A a 5.B zúčastnili koncoročného výletu. Zo Starej Bystrice vyrazili na menšiu túru na rozhľadňu Bobovec, kde si rozložili "dekové mestečko" a  opekali si a užili krásny slnečný deň.

     • Ľudská veža v 7.A

     • Žiaci v 7.A pripravili prekvapenie, ktoré poriadne overilo ich schopnosť organizácie, sebaovládania a spolupráce. Posúďte sami :D

     • Poznaj svoje mesto 2021

     • 15. júna 2021 sa deviataci Šimon Gabaj a Tobiáš Chebeň z 9.B zúčastnili vedomostnej dejepisnej súťaže “Poznaj svoje mesto”.  O tom, že mesto Žilina naozaj chlapci dobre poznajú svedčí aj ich výsledok. Umiestnili sa na krásnom druhom mieste a od víťazstva ich delili dve minúty, keďže nebežali tak rýchlo ako prvé družstvo.

      Budúci rok, tak okrem poznania, trénujeme aj bežeckú kondíciu :D

     • Máme víťaza Hviezdoslavovho Kubína!

     • Tohto roku sa okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína neuskutočnilo klasicky, ale posielali sa porote nahrávky. Na 1.stupni sme mali vynikajúceho recitátora - Lea Mušku z 3.A. Pozrite sa, ako netrpezlivo čakal aj s pani učiteľkou Jurgovou a Kalmanovou na online vyhlásenie výsledkov. Škoda, že nemôžete počuť ten výkrik radosti, ktorý sa ozval, keď Leo získal 1. miesto v kategórii próza. 

      Záznam víťazného prednesu

      Víťazovi zo srdca blahoželáme a tešíme sa s ním. 🙂

       

     • Bábovka

     • V 3. A sme sa rozhodli, že si sami upečieme bábovku. Ale ako na to? Pozorne sme si prečítali recept aj s postupom, ktorý nám pripravila pani učiteľka. Zistili sme, aké suroviny budeme potrebovať, rozdelili sme si úlohy, vypracovali rozpočet, rozdelili eurá a HOR SA na nákup! Spokojní s nákupom, niečo sa nám podarilo aj ušetriť, sme sa pustili do prípravy cesta a jeho pečenia. Popritom sme si ani nevšimli, koľko nových vecí sme sa naučili. No najväčšou odmenou bola pre nás sladká voňavá bábovka, ktorú sme aj hneď s chuťou zjedli.

     • Pre krajší deň

     • Deti z 2.B sa spolu s pani učiteľkou rozhodli sebe aj obyvateľom Hájika skrášliť deň vyzdobením cestičky zo Slnečného námestia ku škole. Medzi stromy natiahli potravinové fólie, ktoré pomaľovali rôznymi obrázkami a želaniami.

      Do maľovania sa zapojili aj náhodní okoloidúci - deti i dospelí, ktorí tiež chceli prispieť svojou kresbou alebo odkazom. Najväčšou odmenou boli vyčarené úsmevy na tvárach ľudí či pochvala od nich. Takto mali deti možnosť zažiť na vlastnej koži to, ako málo stačí k tomu, aby sme  urobili deň krajší nielen sebe ale aj iným.

     • Medzinárodná súťaž v písaní esejí

     • The Goi Peace Foundation z Japonska každoročne organizuje medzinárodnú súťaž v písaní esejí, do ktorej sa tento rok po prvýkrát zapojila aj naša škola. Marta Báčiková z 8.CKristína Popluhárová zo 7.B. Táto súťaž je organizovaná v snahe využiť energiu, tvorivosť a iniciatívu svetovej mládeže pri propagácii kultúry mieru a trvalo udržateľného rozvoja. Jej cieľom je tiež inšpirovať spoločnosť, aby sa učila od mladých myslí a premýšľala o tom, ako každý z nás môže zmeniť svet.

      Témou esejí pre tento rok je "What is Life?" a rozsah práce je max.700 slov v anglickom jazyku.

      Dievčatá sa úlohy nezľakli, svoje myšlienky dali na papier a my veríme, že sa v medzinárodnej konkurencii nestratia. Držíme palce!

     • LandArt v 4.C

     • Aj sovičky zo 4.C vylákalo slniečko učiť sa vonku. Na hodine výtvarnej výchovy sme využili materiály, ktoré nám ponúkla príroda vôkol nás a premenili sme ich na umenie. Žiaci z prírodných materiálov vytvorili obrazy podľa svojej fantázie. Môžete vidieť narodeninovú tortu, matku prírodu, domček pre zvieratá či celý vesmír.

     • Oznam vedúcej školskej jedálne

     • Prosím rodičov, aby si odhlásili deti, ktoré na budúci týždeň idú na celodenný výlet zo školy. V prípade neodhlásenia rodič platí celú sumu obeda.

     • Angličtina netradične

     • Všetci sa asi zhodneme na tom, že cudzí jazyk sa učíme kvôli tomu, aby sme sa vedeli dorozumieť. Tak sa aj naši žiaci z 3.B najskôr naučili, ako si majú objednať v reštaurácii jedlo. Potom si v skupinách vytvorili vlastný jedálny lístok, rozdelili sa na hostí a čašníkov, nachystali stôl, a objednávanie mohlo začať. Deti sa zabavili a popri tom sa aj učili. A tak to má byť :D

     • Malý darček pre našich druhákov od pána primátora

     • Posledný májový týždeň našich žiakov z 2.A navštívil pán primátor Peter Fiabáne. Na svojej oficiálnej FB stránke primátora o tejto udalosti píše:

      Dnešná návšteva ZŠ na Námestí mladosti mi dodala pozitívnej energie na celé týždne dopredu. Pred pár mesiacmi som mal to šťastie na diaľku čítať druháčikom z triedy pani učiteľky Danky a rozprávali sme sa o knižkách a radosti z čítania. Vtedy som im sľúbil, že ich určite prídem pozrieť aj osobne, keď to situácia umožní a donesiem im zopár knižiek do zbierky.

      Dnes som svoj sľub dodržal a deťom ďakujem za krásne privítanie a dar v podobe knihy "Na vrchol kopca" od Marianne Dubuc. Strávil som v tejto vyberanej spoločnosti celú hodinu a prebrali sme všetko možné od práce primátora až po môj vzťah k zvieratám a športu. Knižky decká uložili do knižnice a verím, že zaujmú.

      Rád sa vrátim a opäť svoj sekretariát musím požiadať o zaradenie viac takýchto návštev do kalendára!

      #zilina #spolusmeZA

      Ďakujeme krásne za milú a usmiatu návštevu aj za knižné darčeky. Super zážitok pre všetky rybičky z 2.A a motivácia do ďalšieho čítania!