• Piataci sú naše esá

     • Šikovní piataci zahviezdili aj v okresnom online kole matematickej olympiády a obsadili dve krásne miesta.

      Konkurencia bola naozaj veľká, napriek tomu naši žiaci z 5.C Juraj Knutelský obsadil 1. miesto a Peter Švrlo 8. miesto. Srdečne gratulujeme a želáme ďalšie matematické úspechy.

     • Deň Zeme v 2.B

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň Zeme v 2.B.

      Dňa 22.4. deti z 2. B oslavovali Deň Zeme rôznymi aktivitami. Pozreli si prezentáciu, vypracovali v skupinách rôzne pracovne listy, nakreslili svoju predstavu krásnej Zeme, maľovali kriedami odkaz pre našu Zem, hľadali najkrajší obraz prírody a hľadali rôzne prírodniny podľa pokynov do krabičiek z vajíčok. Tiež sa im páčilo vytvorenie nadpisu Deň Zeme z vlastných tiel🙂.

     • Včela medonosná

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Včela medonosná.

      Štvrtáci sa v rámci aktivít ku Dňu Zeme zoznámili nielen so včelou medonosnou a jej životom v úli, ale aj s prácou včelára vďaka krátkemu edukačnému videu, ktorým našich žiakov pozvala pani učiteľka Frolová do včelnice svojej mamy. Sprostredkovane im tak umožnila nahliadnuť včielkam priamo pod nožičky bez rizika štipancových nehôd. Do školy priniesla aj skutočné nástroje včelárov a odpovedala na veľké množstvo spontánnych otázok našich včelích zvedavcov. Nakoniec naši malí poučení "včeráli" zo včelieho plástu vlastnoručne vyrobili naozaj krásne sviečky. Čo poviete?

     • Dívaj sa, tvor a rozprávaj

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Dívaj sa, tvor a rozprávaj.

      Dívaj sa okolo seba, citlivo vnímaj a poznávaj všetko, čo Ťa zaujme, tvor sám alebo s ostatnými a porozprávaj sa s nimi o tom, čo si pri tvorivej hre prežil, čo ťa pri nej napadlo a viedlo k zamysleniu...aj takéto aktivity artefiletiky prostredníctvom práce s hlinou si mohli vyskúšať deti z 1.stupňa so svojimi pani učiteľkami vďaka pani učiteľke Kotríkovej. Ďakujeme.

     • Deň Zeme v 2.A

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň Zeme v 2.A.

      Deň zeme sme v 2.A oslávili únikovou hrou, kde sme si zopakovali triedenie odpadu, vyriešili otázky z kvízu, poskladali puzzle a mnoho ďalších úloh. Farbami sme tvorili, akoby sme chceli, aby vyzerala naša planéta. Obrázky hovoria jasne, že by sme chceli aby sa usmievala :-) a preto sme si povedali ako môžeme pomôcť aj my.

      Veľkú pochvalu si zaslúžia dievčatá z 2.A - Dominika Čečková, Nelka Andelová a Kristínka Možješová, ktoré dobrovoľne poobede čistili Hájik, za čo si zaslúžili pochvalu aj na FB od neznámych obyvateľov Hájika. Šikulky! A ešte nás čaká výroba tašiek a vrecúšok zo starých tričiek. Tešíme sa!

     • Naši úspešní riešitelia okresného kola pytagoriády

     • Prestavujeme Vám bystré hlavičky z 2. stupňa, ktoré zabojovali v okresnom online kole matematickej súťaže PYTAGORIÁDA. Konkurencia bola velikánska, preto si zaslúžia náš potlesk.

      5. ročník: Peter Švrlo 5.C – absolútny víťaz – 1. miesto!!!; Michal Káčik 5.A; Juraj Knutelský 5.C; Michal Závodský 5.B; Roman Čúz 5.A; Andrej Rička 4.C (učí sa MAT v 5.B); Linda Straková 5.B; Kamila Trnovcová 5.C

      6. ročník: Tereza Holubová 6.B; Nina Cesneková 6.A; Alexandra Tašková 6.A

     • Učíme sa vonku

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Učíme sa vonku.

      Deti z rybičkovej triedy z 2.A si vyskúšali počas tohto obdobia aj učenie sa vonku, kde zbierali rôzne prírodniny podľa abecedy, naučili sa poznávať niektoré jarné rastlinky, vyskúšali si odhadnúť čo je meter a čo je meter štvorcový. Porozprávali sme sa o ochrane životného prostredia. Počasie nám prialo a aktivity sa nám veľmi páčili :-).

     • Dejepis inak

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Dejepis inak.

      Dejepis nie je len úmorné opakovanie rokov a trápenie hlavičiek nad súvislosťami. Môže byť aj zábavný, stačí využiť kreativitu detí, ktoré pri náročnom dištančnom vzdelávaní trošku pookriali. Nechali sme dvere fantázie otvorené dokorán a tu je výsledok :)))

      Žiaci 7. ročníka písali listy historickým osobnostiam, ktoré sme preberali na hodinách. Boli naozaj zvedaví a kreatívni ♥

      Žiaci 8.ročníka sa nenechali zahanbiť a môžu konkurovať tvorcom meme na  sociálnych sietiach. Ako sa  dá prostredníctvom memečiek  zachytiť historická súvislosť? Pre ôsmakov, úplná malina! Národní obrodenci môžu byť spokojní...

      Na hodinách dejepisu sme využili aj talenty tých, ktorí radi kreslia. Napr. pri návrhu obalu na učebnicu alebo zachytení preberaného učiva.

       

     • Jurij Gagarin u druhákov

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Jurij Gagarin u druhákov.

      Dňa 12.4. sme si pripomenuli 60. výročie, kedy obletel Jurij Gagarin ako prvý človek našu Zem. Táto téma veľmi zaujala deti z 2.B.

      Počas viacerých dní si čítali o Gagarinovi, o kozme, písali o ňom krátke texty, pracovali v skupinách, dvojiciach, individuálne. Naučili sa nové poznatky, rôzne zaujímavosti. Na záver vyrábali raketoplán. Veľmi sa im to páčilo.

     • Ruské slovo

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Ruské slovo.

      V rámci celoslovenskej súťaže "Ruské slovo" (“Русское слово”), ktorá bola tento rok venovaná rodine, žiaci 5.-9. tried, ktorí sa učia druhý jazyk ruský, nakreslili ilustrácie k ruskej piesni «Это моя семья» (Toto je moja rodina).

     • S nemčinou po svete

     • Nemčinári z deviateho ročníka vytvorili počas dištančného vzdelávania prezentácie o krajinách, ktoré túžia navštíviť alebo ich už navštívili. Ich úlohou bolo vžiť sa do kože zamestnanca cestovnej kancelárie, predstaviť dané miesto a jeho atrakcie. Nájdete v nich a mapy s konkrétnymi trasami, aby ste sa nestratili a samozrejme aj odporúčania, ako sa tam dostať. A to všetko v nemeckom jazyku. Všetci si zaslúžia pochvalu. Nech sa páči, poďte cestovať!

      prezentacia_adamsabol.pptx

      prezentacia_sofiasmihovska.pptx

      prezentacia_clareduzekova.pptx

     • Veselé kamene

     • Deti zo 4.B sa pridali k hre Veselé kamene. Spoločne sme si boli nazbierať kamene rôzneho tvaru a veľkosti. V škole si ich deti pomaľovali  podľa vlastnej fantázie. Na spodok kameňa napísali heslo Veselé kamene a naše PSČ.

      Kamene potom poroznášali na rôzne miesta. Niektorí na Hájik, ini k starým rodičom do iných miest alebo niekde v rámci výletu. Na FB je stránka, kde sa nájdené kamene odfotia a ľudia ich presunú na iné miesto. Veselé kamene tak putujú z miesta na miesto.

      Dúfame, že aj naše kamene niekoho potešia a posunú ich na nové  miesta. 

     • Čitateľský kútik

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Čitateľský kútik.

      Na spestrenie hodín čítania žiaci prvého stupňa využívajú nový čitateľský kútik s pohodlnými vakmi a mäkkučkým kobercom. Čítanie "bolí" zrazu oveľa zaujímavejšie a zábavnejšie. Určite si tam budeme spríjemňovať hodiny čítania častejšie.

     • Tvoríme vlastnú knihu

     • Do súťaže Tvoríme vlastnú knihuktorej spoluorganizátorom je Krajská knižnica v Žiline spolu s Poľskom a Českou republikou, sa z našej školy zapojili dva autorské tímy. Z 5.A Rebeka Križanová s Veronikou Trnovcovou s knihou Záhadné mestečko a z 9.B Lea Kubíncová s Valentínou Stoilovou s knihou Príbeh, ktorý sa nestal.

      Knihy sú krásne nielen vizuálne, ale výborné aj obsahovo. Mladé autorky približujú svoj svet fantázie, vnímania, schopnosti vyjadrovať sa, či budovať nápaditú príbehovú linku. Držme im palce, aby sa knihy páčili aj porote!

       

     • Vieme vyjadriť a prezentovať svoje názory?

     • Sme vnímaví? Všímame si, čo sa okolo nás deje? Čo je pre nás najcennejšie? Zažívame ťažké časy? Ako vnímame našu krajinu? Vnímame zvieratá ako živé bytosti alebo ako veci?

      Nad týmito otázkami sa zamysleli naši žiaci zo 6.B, 9.A a 9.B  a ponúkli nám svoje úvahy a zamyslenia. Chcete vedieť aj vy, rodičia, o čom rozmýšľajú vaše deti? Aké majú názory? Čo si o niektorých veciach myslia? Čo sa im páči alebo s čím nie sú spokojní? Čo ich teší, z čoho sú smutní? Názory detí sú predsa obrazom života nás, dospelých... Aký obraz im ponúkame?

      Nech sa páči, nájdite si čas napríklad pri popoludňajšej kávičke alebo čaji. Myslím, že to aj pre vás bude zaujímavé čítanie. Lebo pre mňa ako ich učiteľku slovenčiny to veru zaujímavé a podnetné bolo...

      Niektoré z ponúknutých literárnych prác budú zaslané do celoslovenskej súťaže Cesty za poznaním minulosti 2021, ktoré vyhlásilo a organizuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Vyhodnotenie súťaže prebehne v septembri 2021.

      Mgr. Oľga Labajová

     • Hájik Melody Star

     • Posledný marcový týždeň dostali žiaci našej školy možnosť zapojiť sa do online školskej súťaže Hájik Melody Star, ktorá mala za cieľ podporiť záujem o hudbu v týchto "koronavírusových" časoch a šíriť povedomie o talentoch našej školy. Nikto z našich žiakov nevedel o tejto súťaži dopredu, a preto žiaci mohli reagovať len bez špeciálnej prípravy priamo so svojím originálnym spontánnym prejavom. Na nečakanú výzvu sa prihlásilo 29 žiakov, z ktorých do hlasovania žiakmi postúpilo 19 skladbičiek. Osem interpretácii potom postúpilo do finále, kde už hlasovali učitelia našej školy .

      Absolútnym víťazom sa stal s elektrickou gitarou Filip Čerňanský z 8.C, ktorý sa začal venovať hre na gitaru až v tomto školskom roku počas dištančného vyučovania, predtým na gitaru hrať nevedel.

      V kategórii hudobný nástroj sa umiestnili:

      1. Marta Bačíková (8.C) - klavír
      2. Maximilián Kuzica (8.A) - flauta
      3. Dominika Pápajová (5.C) - heligónka

      V kategórii spev sa umiestnili:

      1. Kristína Faryová (5.C)
      2. Vanesa Kovandová (5.A)
      3. Victoria Obšivaná (8.A)

      Osobitnú cenu získal aj Juraj Knutelský, ktorý zahral zaujímavú melódiu na pohároch .

     • Prvý apríl online

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Prvý apríl online.

      Na našej škole vieme cestovať v čase. Neveríte? Pozrite sa! 1. apríl sme si užili už 31. marca :-). A to, že online vyučovanie môže byť aj zábava, Vám dokážu tieto fotky. Prečo sme to robili? Lebo úsmev je v tomto období ešte viac dôležitý, ako kedykoľvek predtým. Nezabudnite sa usmievať, nič to nestojí, ale úsmev poteší každého, koho stretnete :-).