• Profil školy

• Od 01.01.2003 sme školou s právnou subjektivitou. V právnych vzťahoch vystupujeme vo vlastnom mene a máme zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov.

Poslanie školy

Poskytnúť takú úroveň výchovy a vzdelávania, ktorá by smerovala k formovaniu dobrého (čestného a charakterného), múdreho (vzdelaného a tvorivého), aktívneho (samostatného, pracovitého a iniciatívneho) a šťastného (vyrovnaného a zdravého) človeka.

Našim poslaním je vychovávať a vzdelávať žiakov - slobodných, zodpovedných, ochotných sa ďalej vzdelávať, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy, ktorí dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie.

Ciele školy

• Vytvoriť priestor na socializáciu - adaptáciu žiaka
      • Plniť edukačné ciele s využitím záväzných materiálov - učebného plánu, osnov a vzdelávacích štandardov
      • Zdokonaľovať kvalitu osobnosti žiaka s dôrazom na jeho hodnotovú orientáciu - morálne, etické, environmentálne, estetické, komunikačné, rodinné predpoklady
      • Zorientovať sa vo svojich schopnostiach - dať do súladu schopnosti s možnosťami a motiváciou žiaka
      • Zamerať pozornosť na tvorivosť, realizáciu a sebarealizáciu žiaka
      • Nepretržite skvalitňovať edukačný procesu s účasťou každého zamestnanca školy
      • Spolupracovať s okolím - akceptovať očakávania, názory verejnosti, riadiacich orgánov a konfrontovať ich s vlastným videním

Ciele primárneho vzdelávania /1. stupeň/:

1. Osvojiť si základy potrebných procesov učenia s dôrazom na motiváciu k celoživotnému učeniu.
      2. Učiť základy tvorivého myslenia, základy riešenia primeraných problémov s ohľadom na ochranu svojho fyzického i duševného zdravia, vytvorených hodnôt a životného prostredia.
      3. Venovať pozornosť základom spoločenskej komunikácie, dôležitej na poznávanie svojich schopností a svojich reálnych možností.

Ciele sekundárneho vzdelávania /2. stupeň/:

1. Osvojiť si potrebné postupy a stratégie učenia dôležité pre motiváciu k celoživotnému vzdelávaniu.
      2. Učiť tvorivo myslieť a riešiť problémy.
      3. Venovať pozornosť účinnej komunikácií.
      4. Rozvíjať osobnosť žiaka v duchu ohľaduplnosti, tolerancie k ľuďom, odlišným kultúrnym a duchovným hodnotám.
      5. Viesť žiakov k praktickému uplatňovaniu hodnôt, osvojených vedomostí a zručností pri rozhodovaní o svojom ďalšom živote a svojom profesijnom uplatnení.

Ciele ŠKD:

1. V ŠKD sa budeme usilovať o zabezpečenie duševného a telesného vývoja detí, o rozvíjanie mravnej, etickej a telesnej kultúry. Budeme u detí pestovať morálno-vôľové vlastnosti, citovú výchovu, utvárať dobré vzťahy medzi chlapcami a dievčatami, medzi vekovo rozdielnymi deťmi. Budeme u nich formovať kladný vzťah k práci, viesť ich k ochrane životného prostredia.
      2. Budeme sa snažiť vytvárať vhodné podmienky pre záujmovú činnosť žiakov školy.
      3. Vytvárať vhodnú atmosféru pre radostný, aktívny a zmysluplný pobyt v ŠKD.

Realizačné metódy

Uplatňovať v edukačnom procese tvorivo - humanistickú koncepciu s využitím systému KEMSAK, zameranú na osobnosť žiaka   Charakteristické princípy:

• žiak je bytosť hodná dôvery
      • zodpovednosť za proces učenia sa žiakov nesie nielen učiteľ, ale aj samotní žiaci a ich rodičia
      • v škole a v triede sa utvára pomáhajúca, uľahčujúca klíma pre učenie žiakov
      • disciplína, ktorá je potrebná na dosiahnutie výchovno - vzdelávacích cieľov, je postavená na sebadisciplíne
      • hodnotenie rozsahu a významu žiakovho učenia robí nielen učiteľ, ale aj sám žiak a jeho spolužiaci

Pripraviť žiaka pre život rozvíjaním kľúčových kompetencií človeka:

• komunikačné schopnosti
      • personálne a interpersonálne schopnosti
      • schopnosť tvorivo a kriticky riešiť problémy
      • pracovať s modernými informačnými technológiami
      • formovať občiansku spoločnosť

Nacvičovať v školskom prostredí zručnosti života, t.j. schopnosti, ktoré človek potrebuje na to, aby bol jeho život kvalitný a úspešný:

• integrita - poctivosť, úpromnosť a morálne pravidlá
      • flexibilita - schopnosť meniť plány v prípade potreby
      • iniciatíva - schopnosť vykonať niečo, keď vidím, že je to potrebné
      • vytrvalosť - pokračovať v začatom diele aj napriek ťažkostiam
      • organizácia - vedieť plánovať, usporadúvať a realizovať
      • zmysel pre humor - vedieť byť veselý a vtipný bez zraňovania iných
      • riešenie problémov - hľadať riešenie, prekonávať prekázky - DITOR
      • priateľstvo - vedieť si vybrať a udržať priateľa pomocou vzájomnej dôvery
      • zvedavosť - snaha dozvedieť sa alebo poznať veci v plnom rozsahu
      • snaha - pokúšať sa o niečo s vynaložením čo najväčšieho úsilia
      • spolupráca - spoločná práca na rovnakom cieli - zámere
      • starostlivosť - všímať si, čo potrebujú iní ľudia, pomáhať im a starať sa o nich
      • zodpovednosť - zodpovednosť za svoje činy
      • zdravý rozum - používať zdravý úsudok, robiť to, čo je správne a dobré​

Hodnotový program školy

• Veríme v hodnotu, dôstojnosť a identitu každého jednotlivca.
      • Veríme, že úlohou školy je viesť žiakov k sebauvedomovaniu a sebarealizovaniu.
      • Veríme, že všetci musia rešpektovať vzájomné práva.
      • Veríme v dôveru, spoluprácu a v najlepší osobný výkon.