• Na SOVE využívame:

2. tichý a pokojný hlas
          3. vopred dohodnuté signály
          4. vizualizované dohody o správaní, pravidlá života triedy

SOVA učí žiakov základným životným zručnostiam:

• dôvera
          • úcta k sebe i druhým
          • pravdivosť
          • aktívne počúvanie
          • najlepší osobný výkon

• Víziou našej školy je zaviesť koncepciu 7 návykov podľa S.R.Coveya, ktorá má zabezpečiť takú kultúru školy, v ktorej sa budú Vaše deti cítiť dobre a bezpečne, kde budú radi chodiť a kde sa budú radi učiť. Túto koncepciu chceme postupne zavádzať v rámci pravidelných ranných stretnutí – SOVA.

7 návykov podľa S.R.Coveya

1. návyk: Buď proaktívny - Zodpovednosť máš ty!
        Žiaci sa naučia: preberať zodpovednosť za svoje činy, emócie, postoje, rozhodnutia a správanie. Rozhodovať o vlastných pocitoch a reakciách, smerovať svoje myslenie a správanie na veci, nad ktorými majú kontrolu a nie na to, čo nedokážu ovplyvniť.

2. návyk: Začínaj s myšlienkou na koniec - Urob si plán!
        Žiaci sa naučia: premyslieť vopred dôsledky svojich činov a rozhodnutí, chápať ako funguje vytýčenie cieľov v škole a v osobnom živote, definovať jasné očakávania pre seba a pre druhých.

3. návyk: To najdôležitejšie dávaj na prvé miesto - Najskôr práca, potom zábava!
        Žiaci sa naučia: identifikovať svoje najdôležitejšie a najmenej dôležité priority v škole i doma, chápať že plánovanie a určovanie priorít pomáha vytvárať rovnováhu a pracovať zmysluplne.

4. návyk: Mysli spôsobom výhra-výhra - Každý môže získať!
        Žiaci sa naučia: budovať vzťahy založené na dôvere umožňujúce riešiť problémy ku spokojnosti oboch strán.

5. návyk: Najskôr sa snaž pochopiť a potom byť pochopený - Najskôr počúvaj, potom rozprávaj!
        Žiaci sa naučia: empaticky počúvať so zapojením uší, očí a srdca, aby druhým porozumeli, získať si dôveru druhých vďaka úprimnej komunikácii; vyjadrovať sa z perspektívy JA a dávať tak efektívne najavo svoje myšlienky a pocity.

6. návyk: Vytváraj synergiu - Spoločne dosiahneme viac!
        Žiaci sa naučia: prijať rozdielnosť ako prednosť a optimalizovať ju v prospech spoločného cieľa, dobre pracovať v tíme, počúvať a učiť sa od každého člena tímu, prekonať správanie neprospievajúce tímovej práci a kreatívnej spolupráci

7. návyk: Ostri pílu - Najlepšie pocity prináša vyvážený život!
        Žiaci sa naučia zvyšovať svoju motiváciu, energiu a životnú rovnováhu.