Profil školy

Od 01.01.2003 sme školou s právnou subjektivitou. V právnych vzťahoch vystupujeme vo vlastnom mene a máme zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov.

Poslanie školy

Poskytnúť takú úroveň výchovy a vzdelávania, ktorá by smerovala k formovaniu dobrého (čestného a charakterného), múdreho (vzdelaného a tvorivého), aktívneho (samostatného, pracovitého a iniciatívneho) a šťastného (vyrovnaného a zdravého) človeka.

Našim poslaním je vychovávať a vzdelávať žiakov - slobodných, zodpovedných, ochotných sa ďalej vzdelávať, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy, ktorí dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie.

Ciele školy

• Vytvoriť priestor na socializáciu - adaptáciu žiaka
  • Plniť edukačné ciele s využitím záväzných materiálov
    • učebný plán
    • učebné osnovy
    • vzdelávacie štandardy
  • Zdokonaľovať kvalitu osobnosti žiaka s dôrazom na jeho hodnotovú orientáciu
    • morálne, etické, environmentálne, estetické, komunikačné, rodinné predpoklady
  • Zorientovať sa vo svojich schopnostiach
    • dať do súladu schopnosti s možnosťami a motiváciou žiaka
  • Zamerať pozornosť na tvorivosť, realizáciu a sebarealizáciu žiaka
  • Nepretržite skvalitňovať edukačný procesu s účasťou každého zamestnanca školy
  • Spolupracovať s okolím
    • akceptovať očakávania, názory verejnosti, riadiacich orgánov a konfrontovať ich s vlastným videním

Ciele primárneho vzdelávania /1. stupeň/:

1. Osvojiť si základy potrebných procesov učenia s dôrazom na motiváciu k celoživotnému učeniu.
  2. Učiť základy tvorivého myslenia, základy riešenia primeraných problémov s ohľadom na ochranu svojho fyzického i duševného zdravia, vytvorených hodnôt a životného prostredia.
  3. Venovať pozornosť základom spoločenskej komunikácie, dôležitej na poznávanie svojich schopností a svojich reálnych možností.

Ciele sekundárneho vzdelávania /2. stupeň/:

1. Osvojiť si potrebné postupy a stratégie učenia dôležité pre motiváciu k celoživotnému vzdelávaniu.
  2. Učiť tvorivo myslieť a riešiť problémy.
  3. Venovať pozornosť účinnej komunikácií.
  4. Rozvíjať osobnosť žiaka v duchu ohľaduplnosti, tolerancie k ľuďom, odlišným kultúrnym a duchovným hodnotám.
  5. Viesť žiakov k praktickému uplatňovaniu hodnôt, osvojených vedomostí a zručností pri rozhodovaní o svojom ďalšom živote a svojom profesijnom uplatnení.

Ciele ŠKD:

1. V ŠKD sa budeme usilovať o zabezpečenie duševného a telesného vývoja detí, o rozvíjanie mravnej, etickej a telesnej kultúry. Budeme u detí pestovať morálno-vôľové vlastnosti, citovú výchovu, utvárať dobré vzťahy medzi chlapcami a dievčatami, medzi vekovo rozdielnymi deťmi. Budeme u nich formovať kladný vzťah k práci, viesť ich k ochrane životného prostredia.
  2. Budeme sa snažiť vytvárať vhodné podmienky pre záujmovú činnosť žiakov školy.
  3. Vytvárať vhodnú atmosféru pre radostný, aktívny a zmysluplný pobyt v ŠKD.

Realizačné metódy

Uplatňovať v edukačnom procese tvorivo - humanistickú koncepciu s využitím systému KEMSAK, zameranú na osobnosť žiaka   Charakteristické princípy:

• žiak je bytosť hodná dôvery
  • zodpovednosť za proces učenia sa žiakov nesie nielen učiteľ, ale aj samotní žiaci a ich rodičia
  • v škole a v triede sa utvára pomáhajúca, uľahčujúca klíma pre učenie žiakov
  • disciplína, ktorá je potrebná na dosiahnutie výchovno - vzdelávacích cieľov, je postavená na sebadisciplíne
  • hodnotenie rozsahu a významu žiakovho učenia robí nielen učiteľ, ale aj sám žiak a jeho spolužiaci

Pripraviť žiaka pre život rozvíjaním kľúčových kompetencií človeka:

• komunikačné schopnosti
  • personálne a interpersonálne schopnosti
  • schopnosť tvorivo a kriticky riešiť problémy
  • pracovať s modernými informačnými technológiami
  • formovať občiansku spoločnosť

Nacvičovať v školskom prostredí zručnosti života, t.j. schopnosti, ktoré človek potrebuje na to, aby bol jeho život kvalitný a úspešný:

• integrita - poctivosť, úpromnosť a morálne pravidlá
  • flexibilita - schopnosť meniť plány v prípade potreby
  • iniciatíva - schopnosť vykonať niečo, keď vidím, že je to potrebné
  • vytrvalosť - pokračovať v začatom diele aj napriek ťažkostiam
  • organizácia - vedieť plánovať, usporadúvať a realizovať
  • zmysel pre humor - vedieť byť veselý a vtipný bez zraňovania iných
  • riešenie problémov - hľadať riešenie, prekonávať prekázky - DITOR
  • priateľstvo - vedieť si vybrať a udržať priateľa pomocou vzájomnej dôvery
  • zvedavosť - snaha dozvedieť sa alebo poznať veci v plnom rozsahu
  • snaha - pokúšať sa o niečo s vynaložením čo najväčšieho úsilia
  • spolupráca - spoločná práca na rovnakom cieli - zámere
  • starostlivosť - všímať si, čo potrebujú iní ľudia, pomáhať im a starať sa o nich
  • zodpovednosť - zodpovednosť za svoje činy
  • zdravý rozum - používať zdravý úsudok, robiť to, čo je správne a dobré​

Hodnotový program školy

A)    Veríme v hodnotu, dôstojnosť a identitu každého jednotlivca.

B)    Veríme, že úlohou školy je viesť žiakov k sebauvedomovaniu a sebarealizovaniu.

C)   Veríme, že všetci musia rešpektovať vzájomné práva.

D)   Veríme v dôveru, spoluprácu a v najlepší osobný výkon.

• Základná škola, Námestie mladosti 1, Žilina
    Námestie mladosti 1, 010 15 Žilina
  • +421/41/5078611

Prihlasovacie meno:
Heslo:
komunikujem so serverom, počkajte prosím