• Materiálna zbierka

Pri príležitosti Svetového dňa zvierat sa vo vestibule dňa  6. októbra a celý budúci týždeň (9.-13.októbra), ráno do 7:40 h. uskutoční materiálna  zbierka pre Žilinský útulok.

Psíkom v útulku môžte venovať: granule - najlepšie značky Brit (z tých lacnejších, napr. “tescových” psíkom nie je dobre), psie konzervy, piškótky, pamlsky – napr. “slonie uši” na obhrýzanie, obojky, vodítka, hračky...). Nenoste prosím suché rožky, uteráky, deky.

Zvieratká Žilinského útulku Vám vopred ďakujú… 😊

• So zvieratkom v škole

Dňa 5.októbra sa na našej škole pri príležitosti Dňa zvierat uskutoční už tradične akcia "So zvieratkom v škole". Žiaci si môžu do triedy po dohode s triednym učiteľom a rodičmi priniesť živé zvieratko, o ktoré sa doma starajú, alebo to svoje obľúbené - plyšové.

V žiadnom prípade rodičia nekupujte deťom živé zvieratko iba kvôli tomuto dňu! Zvieratko musí byť v nádobe, klietke..., z ktorej nevylezie. Do školy je zakázané vodiť psov, mačky,  príp. strach naháňajúce, či nebezpečné živočíchy ( pavúky, hady…)

• Žilinčania sa bavia futbalom

V piatok 29.9.2023 naša škola podporila svojou účasťou akciu Žilinčania sa bavia futbalom - SEVER PROTI JUHU. Dopoludnia sa na Hlinkovom námestí predstavili naši šiestaci, ktorí po ťažkom boji napokon podľahli ZŠ Rosina v pomere 6:3, no a popoludní si zmerali sily naši deviataci s chlapcami zo ZŠ Martinská. Po nie najlepšom začiatku chalani zamakali a krásne víťazstvo 7:1 bolo na svete. Všetci si zaslúžia veľkú pochvalu za správanie a podaný výkon.

• Zbierka - Biela pastelka

V piatok 22.septembra, prebieha na celom Slovensku verejná zbierka s názvom Biela pastelka. Túto zbierku organizuje od roku 2002 Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a jej cieľom je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších a najdôveryhodnejších zbierok na Slovensku. Tohto roku sa uskutoční už jej 22.ročník.

Biela pastelka pomáha tým, ktorí to potrebujú – ľuďom so zrakovým postihnutím. Nevidiaci a slabozrakí nájdu pomoc v 8 krajských strediskách, v ktorých odborné pracovníčky a odborní pracovníci ročne pomôžu dovedna 3 000 klientom. Aj vďaka zbierke im tieto služby môžu byť ponúknuté bezplatne a pomáhajú im tak žiť plnohodnotný a naplnený život, hoci bez zraku alebo s jeho zvyškami.

Pomôcť dnes môžete aj Vy! Za dobrovoľný finančný príspevok môžete získať symbolickú pastelku ako poďakovanie za dobré srdce. Pastelka nie je len poďakovaním sa darcom za ich porozumenie a veľkorysosť, ale aj symbolom solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím.

Vyzbierané finančné prostriedky pomáhajú Bielej pastelke písať krajšie príbehy v životoch nevidiacich a slabozrakých. Využívajú sa:

• pri nácviku samostatnej chôdze s bielou palicou
            • pri výučbe čítania a písania Braillovho písma
            • na aktivity zamerané na obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím
            • na podporu aktivizovania ľudí nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom kultúrnych, športových či voľnočasových podujatí
            • pri nácviku pre niekoho tak samozrejmých činností  ako varenie, pranie, žehlenie, upratovanie
            • na poradenstvo pri vyrovnávaní sa s postihnutím, pri získavaní príspevkov, poradenstvo v zamestnávaní a pod.

Ak sa rozhodnete prispieť, stačí vhodiť Váš príspevok do pokladničky, s ktorou prídu priamo do triedy naši spolužiaci, oblečení v Bielych tričkách s logom Bielej pastelky.

Za každú Vašu pomoc ďakujeme!

• Tripartitné schôdzky R-U-Ž-A

Vážení rodičia,

radi by sme našim žiakom spolu s Vami pomohli aj tento rok  úspešne zvládnuť v pohode a v tvorivej atmosfére.  Od októbra do apríla na našej škole budú tripartitné schôdzky s názvom RUŽA: R ako rodič, U ako učiteľ, Ž ako žiak, A ako asistent. Cieľom týchto stretnutí je dať priestor priateľskému rozhovoru medzi rodičom, žiakom, učiteľom a prípadne aj asistentom.

Triedni učitelia na konci októbra vypíšu prvé termíny (konzultačné hodiny v edupage) a rodičia sa na tieto termíny budú postupne „zapisovať“ tiež cez edupage. Konzultácie budú prebiehať v časovom rozpätí do max. cca 20 minút. Toto stretnutie je pre každého rodiča a žiaka povinné.

Tešíme sa na spoluprácu.